تاریخ : دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ 16 محرم 1446 Monday, 22 July , 2024
2

دیدارهای فنی برای رفع مشکلات آبی دو کشور در اولویت باشد

  • کد خبر : 71833
  • ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۱
اقتصاد کلان : معاون وزیر جنگلداری و زراعت ترکیه گفت: ما به خشکسالی‌ سال‌های اخیر ایران واقفیم و باید نشست و دیدارهای فنی را در اولویت قرار دهیم. ما باور داریم که می‌توانیم با گسترش همکاری‌های فنی، مهندسی و تبادل تجربیات و دانش از عهده حل تمام این مشکلات بر بیاییم.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، ابوبکر گیزلی گیدر معاون وزیر جنگلداری و زراعت ترکیه در دومین نشست کمیته مشترک همکاری‌های آبی ایران و ترکیه که در شرکت مدیریت منابع آب ایران برگزار شد، اظهار داشت: ما در سال گذشته چند بار تلاش کردیم که نشست مشترکی در خصوص مسائل آبی دو کشور برگزار شود اما به دلایلی که خارج از اراده ما بود، چندین بار مجبور به تعویق این نشست شدیم.

وی افزود: ترکیه شاهد بزرگترین زلزله در خشکی بود و ۱۱ استان ما به طور مستقیم تحت تاثیر این زلزله قرار گرفت. به همین دلیل در ترکیه وضعیت فوق العاده اعلام شد و ما نیز تمام مساعی و امکانات خود را برای عبور از این شرایط اختصاص دادیم و بعد از زلزله نیز، ترکیه وارد انتخابات شد. کوتاه سخن اینکه در پاسخ به سفر شما به ترکیه قسمت بود که امروز اینجا باشیم.

گیزلی گیدر گفت: طی سفر شما به ترکیه و بعد از آن در دیداری که در ۲۲ سپتامبر با وزیر جنگلداری و زراعت ما انجام شد، مواردی در مورد تغییرات اقلیمی و بحران آب منطقه مورد بحث قرار گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به روابط دوستانه بین دو کشور همکاری در حوزه آب از نظر کشور ما نیز اهمیت فوق العاده‌ای دارد. همکاری ما و روابط دوستانه با ایران که سابقه ویژه ۴۰۰ ساله دارد و از معاهده قصر شیرین تا امروز ادامه پیدا کرده و ۵۶۰ کیلومتر مرز مشترک دو کشور تغییر نکرده است و شاید این یکی از نادرترین موارد در جهان باشد که در طول ۴۰۰ سال در مرزهای ما یک جنگ یا یک پدیده ناخواسته رخ نداده است.

معاون وزیر جنگلداری و زراعت ترکیه گفت: ما در حال حاضر در ابعاد جهانی با یک بحران تغییرات اقلیمی مواجه هستیم و امروز در همه جهان خشکسالی مثل زلزله و سیل به عنوان یک بلای طبیعی شناخته شده است. کاهش بارندگی و سطح جاری آب رودخانه‌ها و ذخایر پشت سدها اخبار مشترکی است که هر روز در کشورهای ما منتشر می‌شود.

وی اضافه کرد: چه در سطح جهان و چه در حوزه دریای مدیترانه و چه در داخل کشور ما در ۱۰ سال گذشته با یک دوران خشکسالی روبرو هستیم و این شدت و مدت دوران خشکسالی دارد طولانی می‌شود.

گیزلی گیدر بیان داشت: در کشور ما هم مانند دیگر کشورها افزایش دما و کاهش بارندگی و کاهش سطح برف‌‌ها در ارتفاعات پیش بینی شده است. در جغرافیای زندگی مشترک ما که بسترهای فرهنگی قدیمی دارد، منابع محدود آبی در این شرایط کاهش بیشتری یافته است.

وی ادامه داد: راه حل مشترک برای حل این مسائل در خصوص کاهش آب این است که منابع آبی به شکل بهره‌برداری و با راندمان بالاتر و عقلانی استفاده شود. در این امر حرکت مسئولان در کشورها در این حوزه بسیار مهم است.

گیزلی گیدر با اشاره به طرح جدید مدیریت مصرف آب در ترکیه خاطرنشان کرد: به تازگی در ترکیه با شعار «هدر رفت صفر آب» روند جدیدی از ۳۱ ژانویه در کل کشور را آغاز کرده‌ایم؛ اما متاسفانه ۶ روز بعد از اجرای این طرح با زلزله بزرگ در ترکیه روبرو شدیم و مجبور شدیم اقدامات این طرح را به تعویق بیندازیم.

وی گفت: اما چند روز گذشته وزیر ما مجدداً در استانبول بحث حرکت بهره‌وری مطلق در استفاده از آب را به شهروندان گوشزد کرد. هدف این است که بهره‌وری بالای مصرف آب هم در سبک زندگی و هم استراتژی دولت محقق شود. ما در چهارچوب پویش اهدافی داریم که مصرف آب شهری، کشاورزی، صنعتی و محیط زیست پیاده‌سازی شود.

معاون وزیر جنگلداری و زراعت ترکیه بیان داشت: همچنین سند بالادستی و برنامه عمل ۱۰ ساله بهره‌وری آب را منتشر کردیم و گذشته از این، اهداف بهره‌وری آب، در چشم انداز ۲۰۵۰، ۲۰۷۰ و۲۱۰۰ نیز مشخص شده است. همچنین مدت زمان طولانی نیست که سیستم آبی و انتقال آب در ترکیه به صورت تاسیسات رو بسته و سرپوشیده برای جلوگیری از بخار شدن آب در حال اجراست.

وی خاطرنشان کرد: در بخش صنعتی نیز هدف ما این است که با انرژی پاک ۵۰ درصد مصرف آب را کاهش دهیم. ما در حوزه مصرف کشاورزی، صنعت و فضای سبز و تامین مهم حقابه محیط زیست توانستیم اهداف و برنامه‌های خود را مشخص کنیم و سهم آنها را تعیین کنیم.

گیزلی گیدر گفت: مدت زمان زیادی است که برای سیستم‌های آبیاری زمین‌های کشاورزی کمک ۵۰ درصدی بلاعوض برای ترمیم سیستم‌های آبیاری کشاورزان در نظر گرفته‌ایم. همچنین پروژه دیگری نیز برای جمع‌آوری آب باران و منابع آب دیگر آماده شده که به بخش‌های صنعتی اختصاص خواهد یافت. در حوزه آبیاری تحت فشار و سرپوشیده نیز از هوش مصنوعی استفاده می‌کنیم.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر ما یک آموزش فراگیر برای تمام اقشار جامعه آغاز کرده‌ایم و سال گذشته حرکتی را آغاز کردیم که یک نوع انقلاب بود و آن این است که در حوزه مصرف آب کشاورزی که بخش اعظم آب کشور در این بخش استفاده می‌شود، قانون کشاورزی را به شکلی بازبینی کرده‌ایم که موضوع آب در مرکز این قانون قرار دارد.

معاون وزیر جنگلداری و زراعت ترکیه اظهار داشت: ما به خشکسالی‌های سال‌های اخیر ایران واقفیم و باور داریم که باید نشست و دیدارهای فنی را در اولویت قرار دهیم و باور داریم که می‌توانیم با گسترش همکاری‌های فنی، مهندسی و تبادل تجربیات و دانش از عهده حل تمام این مشکلات بر بیاییم.

وی گفت: تجربه و دانش در حوزه استفاده از منابع آبی و خاکی افزایش، بهره‌وری مصرف، آب کشاورزی، توسعه سیستم به روز و مدرن آبیاری، مصرف مجدد آب‌های بازگشتی از کشاورزی، کاهش هدر رفت آب به دلیل تبخیر، پالایش و تصفیه فاضلاب برای استفاده مجدد در آبیاری کشاورزی و مشخص کردن مناطق پایلوت برای اجرای پروژه‌های آزمایشی می‌تواند عرصه همکاری‌های ما و ایران باشد.

گیزلی گیدر بیان داشت: ما از پیشنهادهای همکاری در حوزه‌های دیگر نیز استقبال می‌کنیم و باور داریم و امیدواریم نشست‌های فنی در این حوزه به نتایج خوب و مفیدی منتج شود. برهمین اساس، پیشنهاد می‌کنم اولین نشست فنی در این حوزه در آنکارا برگزار شود. بدین صورت که اعضای آن مشخص باشند و برنامه کاری منظم و دوره‌ای برای آن تعیین گردد.

وی در خصوص مسئله رود ارس نیز اظهار داشت: در شاخه اصلی رودخانه ارس سدهایی به منظور تولید برق با حجم ذخیره کم فعالیت داشته‌ دارد و آبی که در اینجا ذخیره شده بعد از تولید انرژی به بستر اصلی رودخانه رهاسازی می‌شود. وجود این سدها برای رود ارس که در فصل‌های مختلف حجم آبی متفاوتی را تجربه می‌کند باعث تنظیم میزان جریان آب در این رودخانه می‌شود و حتی این سدها از طغیان احتمالی رودخانه در برخی فصل‌ها به سمت ایران جلوگیری می‌کند. بنابراین از نظر ما مرتبط دانستن کاهش سطح آب رود ارس با فعالیت سدسازی درست نیست.

معاون وزیر جنگلداری و زراعت ترکیه گفت: تغییرات اقلیمی ارس در فصول مختلف سطح جریان آب آن را تحت تاثیر قرار داده است. گذشته از آن، ارس قبل از رسیدن به ایران در ارمنستان نیز مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که این مسئله را نباید از نظر خارج کرد.

وی در خصوص پروتکل ساریسو نیز بیان داشت: این پروتکل که در آن میزان آب جاری از ترکیه به ایران در هر ثانیه ۱.۸ متر مکعب تعیین شده بود، مربوط به سال ۱۹۵۵ است. من یک نمودار دارم که نشان می‌دهد یکسال بعد از امضای این قرارداد میزان آب جاری در این رودخانه به یک سوم کاهش پیدا کرده و به رقم ۰.۳ متر مکعب در ثانیه رسیده است و در آن تاریخ هیچ سازه آبی روی رود ساری سو وجود نداشته است.

گیزلی گیدر اظهار داشت: این در حالیست که در سال ۲۰۰۳ حجم آب جاری در ساریسو به ۶.۲ متر مکعب در ثانیه افزایش یافته است. بهترین دلیل تغییرات در جریان آب و میزان آب، بحث اقلیمی و کاهش یا افزایش طبیعی آب جاری است و باید دانست که شرایط اقلیمی ۷۰ سال پیش با امروز قابل مقایسه نیست.

وی افزود: ما از سال ۱۹۷۱ تا ۲۰۰۰ در منطقه آبخیز رودخانه ساریسو که در آناتولی شرقی قرار دارد، با یک سرزمین وسیع پوشیده از برف روبرو بودیم که در سال ۱۴۹ روز پوشیده از برف بود اما متاسفانه در حال حاضر ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده و فقط ۱۰۰ روز از سال برف دارد.

گیزلی گیدر گفت: دنیا از نظر سیاسی، اقلیمی و هواشناسی دنیای ۶۸ سال پیش نیست و من به عنوان یک حقوقدان می‌گویم که یک قانون بین‌المللی حقوقی وجود دارد که می‌گوید تفاهم‌نامه‌ها و موافقت‌نامه‌ها باید بر اساس تغییر شرایط بازبینی شود که این موافقتنامه بتواند در مقابل خشکسالی معتبر محسوب شود، ممکن نیست اما می‌توانیم با همکاری و تدابیر مشترک تأثیرات آن را به حداقل برسانیم.

وی به مسئله دیوار مرزی نیز اشاره کرد و خاطرنشان کرد: در این خصوص هر دو طرف در شهر وان نشستی داشتند و توافقاتی کردند. مطمئن باشید که دولت جمهوری ترکیه همانطور که هزار سال است ادامه دارد و بعد از این نیز ادامه خواهد داشت، به همسایگان خود پایبند خواهد بود؛ مانند روابط اکنون با ایران که ۴۰۰ سال است برادران و دوستانه ادامه دارد و مشکلی نبوده که نتوانیم حل کنیم.

گیزلی گیدر با اشاره یکی دیگر از اقدامات جمهوری ترکیه در خصوص مقابله با کم‌آبی بیان داشت: برای عبور از این تهدید عظیم دو سال پیش اداره کل مبارزه با بیابان‌زایی و فرسایش خاک را تشکیل دادیم چرا که در منطقه مرزی آناتولی با صدها فروچاله روبرو هستیم که به یک تهدید بزرگ شهری تبدیل شده است. تمام این موضوعات مشترک تهدیدی برای کل منطقه ما است. در حوزه کشاورزی، شرب و صنعتی همکاری‌های مشترک در برابر این تهدیدهای مشترک وظیفه‌ای پیش پای دو کشور است.

لینک کوتاه : https://eghtesadkalan.ir/?p=71833

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.