تاریخ : دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ 16 محرم 1446 Monday, 22 July , 2024
2

صرفه‌جویی ۱۴۵ میلیون‌دلاری مترو در حوزه انرژی

  • کد خبر : 52937
  • ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۷
اقتصاد کلان: مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران از انجام ۶۶۰ میلیون سفر در مترو تهران و حومه طی سال گذشته و صرفه‌جویی ۱۴۵ میلیون‌دلاری حاصل از آن در حوزه انرژی خبر داد.

به گزارش اقتصادکلان به نقل از مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه؛ صبح امروز (چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲) نشستی به مناسبت گرامیداشت هفته محیط زیست با حضور دکتر پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، مهندس مسعود درستی مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران، دکتر حسینی مدیر اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار، دکتر تونی رئیس اداره محیط زیست کرج و جمعی از مدیران حوزه محیط زیست در شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه برگزار شد.

مسعود درستی در این نشست ضمن گرامیداشت هفته محیط زیست اظهار کرد: مترو تهران بر حسب ماهیت و ویژگی‌هایی که دارد یکی از صنایع دوستدار محیط زیست و یک حمل‌ونقل سبز در جهان به حساب می‌آید و قطعاً این ناوگان در طول فعالیت خود کمک شایانی به حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی هوا و ترافیک شهر کرده است.
وی با بیان اینکه طبق آمار در سال گذشته ۶۶۰ میلیون سفر در مترو تهران و حومه انجام شده است افزود: به‌ازای انجام هر سفر در مترو تهران ۲۲ سنت صرفه‌جویی در انرژی صورت می‌گیرد و در کل می‌توان گفت که این حمل‌ونقل پاک‌درون شهری در سال گذشته بالغ بر ۱۴۵ میلیون دلار صرفه‌جویی تنها در حوزه انرژی برای کشور داشته است.
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه در ادامه گفت: مترو علاوه بر جابه‌جایی مسافر در حوزه‌های دیگر هم تلاش کرده تا در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود به حفظ زیست محیط کمک کند که از آن جمله می‌توان به ایجاد بیش از ۱۳ هکتار فضای سبز در پایانه‌ها، تصفیه فاضلاب خاکستری در سه پایانه مترو و استفاده از آب حاصل از آن در آبیاری فضای سبز و شستشو قطارهای مترو اشاره کرد.
وی به اتصال فاضلاب ایستگاه‌ شهدای هفتم تیر به شبکه فاضلاب شهری اشاره و خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته مشکلاتی در این زمینه وجود داشت که با حمایت اعضای شورای شهر و تلاش همکارانم توانستیم این کار را اصلاح کنیم و اولین ایستگاه مترو در اردیبهشت‌ماه سال جاری به شبکه فاضلاب شهری متصل شد. چند ایستگاه دیگر هم امسال به این شبکه متصل خواهند شد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ایستگاه دانشگاه تربیت‌مدرس با عنوان ایستگاه دوستدار محیط زیست در حال فعالیت است و تعداد این ایستگاه‌ها در مترو تهران افزایش خواهد یافت تصریح کرد: اقدامات متعدد دیگری در حوزه محیط زیست در شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه در حال انجام است و من امیدوارم که بتوانیم این اقدامات را تا پایان سال ۱۴۰۳ در کنار وظیفه اصلی خودمان به سرانجام برسانیم.

**مصرف بالای سوخت در خودروهای کشور یک فاجعه غم‌انگیز است

دکتر پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران در خصوص مخاطرات اقلیمی که امروز شاهد آن هستیم گفت: تخریب و انهدام منابع، عدم توجه به مسائل شهرسازی در شهرها، نبود روش مناسب در جمع‌آوری زباله، نداشتن شبکه تصفیه فاضلاب، استقرار نامناسب صنایع از جمله مباحث مهمی است که امروز با آن روبرو هستیم.
وی افزود: هر کدام از این موارد را اگر بادقت نگاه کنیم می‌بینیم که چقدر عقب‌افتادگی در آنها داریم. در بحث خودرو، عدم خروج خودروهای فرسوده و میزان بالای مصرف سوخت در خودروهای داخلی در مقایسه با خودروهای اروپایی که تا حدود ۱۴ برابر و بعضاً تا ۲۰ برابر در خودروهای فرسوده مصرف سوخت دارند، یک فاجعه بسیار غم‌انگیز است.
وی در ادامه به فرونشست زمین در اثر استفاده بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی اشاره و خاطرنشان کرد: باید به طرح تغذیه مصنوعی آب خوان ها توجه ویژه‌ای شود و اگر به این موضوع به طور جدی رسیدگی نشود می‌تواند یک زنگ خطر جدی برای تهران باشد.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: در کمتر از دو سالی که در شورای شهر مشغول خدمت به مردم هستیم توانستیم خیلی از موضوعات محیط زیستی را در دستور کار شورا بررسی کنیم که تصمیمات خوبی هم در این زمینه گرفته شده است.
وی ادامه داد: توسعه ساختمان‌های سبز، الزام شهرداری تهران به ارائه برنامه عملیاتی احیا و بازچرخانی آب، توسعه فضای سبز به‌خصوص در مناطق کم‌برخوردار از جمله مواردی است که در شورا انجام شده است.
پیرهادی با بیان اینکه مترو در حوزه‌های مرتبط با محیط زیست گام‌های بسیار خوبی را برداشته است افزود: مترو هم در حوزه صرفه‌جویی انرژی و هم در مواردی چون توسعه فضای سبز و تصفیه فاضلاب اقدامات خوبی را در این مدت داشته است.
وی به اتصال خروجی فاضلاب ایستگاه شهدای هفتم تیر به شبکه فاضلاب شهری اشاره کرد و گفت: برای اتصال ۱۵ ایستگاه بودجه مناسب در شورای شهر تخصیص‌یافته است و من امیدوارم که در سال‌های بعدی این کار تا اتصال کامل ایستگاه‌ها ادامه یابد.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران در پایان از مسعود درستی تقدیر کرد و افزود: من امیدوارم که شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه با مدیریت خوب مهندس درستی روزهای بهتری را در راستای ارائه خدمات به شهروندان پیشرو داشته باشد.

**زنگ خط زباله‌های پلاستیکی برای سلامتی مردم

در ادامه جلسه حلیا سادات حسینی شکرابی مدیر اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران افزود: شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه علاوه بر خدمات‌دهی به مردم به محیط زیست هم کمک کرده و حتی در حوزه فنی و عمرانی به خوبی ملاحظات محیط زیستی را رعایت کرده است.
وی عنوان کرد: شعار امسال در هفته محیط زیست مرتبط با کاهش مصرف پلاستیک است و در همین راستا انتظار می‌رود تا مترو نیز به‌خصوص در بخش آموزش شهروندی اقدامات مناسبی را داشته باشد.
حسینی شکرابی با اشاره به این موضوع که سالانه ۶ درصد از مشتقات نفتی برای تولید پلاستیک صرف می‌شود گفت: شهرداری عزم جدی در بحث محیط زیست و کاهش مصرف پلاستیک دارد و قرار است در مترو و در پایانه‌ها محل‌هایی برای تفکیک زباله‌های پلاستیکی تعبیه شود. در حال حاضر این امکان در ایستگاه دانشگاه تربیت‌مدرس به عنوان ایستگاه دوستدار محیط زیست وجود دارد و امیدوارم که در کلیه ایستگاه‌ها در آینده بتوانیم این محل‌های تفکیک را فراهم کنیم.
مدیر اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران اذعان کرد: تهران یکی از شهرهایی است که بیشترین میزان تولید زباله و پلاستیک را دارد؛ لذا مسئولیت مهمی بر عهده ماست؛ پیش‌بینی‌شده در شهر تهران از هر ۳ کیسه یک کیسه به عنوان ماندگاری و ۲ کیسه بلافاصله دور انداخته می‌شود.

**تنزل ۶۷ پله‌ای جایگاه ایران در حوزه محیط زیست

دکتر تونی رئیس اداره محیط زیست کرج در این جلسه گفت: وضعیت ما در حوزه محیط زیست نشان از تنزل جایگاه در سطح دنیا دارد و از جایگاه ۶۸ به ۱۳۵ در جهان تنزل پیدا کردیم.
وی به سهم مهم مترو در کاهش آلاینده‌های زیست محیطی اشاره کرد و گفت: از ابتدای بهره‌برداری از مترو حدود ۱۰ و نیم میلیارد سفر با این ناوگان انجام شده است که می‌توان گفت مترو تهران باعث شده تا ۱۴۱ هزار تن غبار کمتر و ۲ میلیون و ۱۷۷ هزار تن CO كمتر در محیط زیست آزاد شود.
وی با بیان اینکه توسعه مترو قطعاً یکی از راه‌های مهم برای مهار آلودگی هوا و محیط زیست است تصریح کرد: امیدوارم با تخصیص بودجه مناسب برای توسعه خطوط مترو و خرید ناوگان ریلی، مردم را از مخاطرات آلودگی محیط زیست نجات دهیم.
در پایان این نشست از تعدادی از کارکنان مترو به دلیل تلاش هایشان در راستای حفظ محیط زیست تقدیر به عمل آمد.

لینک کوتاه : https://eghtesadkalan.ir/?p=52937

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.