بانک مرکزی در حال بررسی پدیده رمز ارزها است خبرگزاری اقتصاد کلان

  امروز شمسی

  تماس با ما  تماس با ما   طلا و ارز  طلا و ارز   معدن  معدن   صنعت   صنعت    بیمه  بیمه   بانک  بانک   بورس  بورس   اقتصاد اجتماعی  اقتصاد اجتماعی   اقتصاد سیاسی  اقتصاد سیاسی   اقتصاد بین الملل  اقتصاد بین الملل   اقتصاد کلان  اقتصاد کلان   صفحه اصلی  صفحه اصلی  

  خبرهای برگزيده
توضیحات ٩‌گانه مدیر عامل بانک صادرات ایران به بورس
تمدید پرداخت تسهیلات بدون سپرده به خریداران مسکن
بورس نفت در انتظار ابلاغ وزارت نفت
کاهش ارتفاع رشد اقتصاد
تصمیمات جدید ارزی برای تولیدکنندگان
30 هزار تن کالای اساسی هئیت‌ها تأمین شد/ذخایر کالاهای اساسی کشور در شرایط مطلوب
4 استارت‌آپ مورد حمایت بانک مسکن چه می‌کنند؟
افزایش حقوق‌ها تورم‌زا نیست
تشدید مبارزه با فرار مالیاتی با اجرای طرح جامع مالیاتی
5 راهکار مدیریت پایدار نقدینگی
خروج از رکود مسکن با 10 سیاست بانکی
واردات کالاهای اساسي در راستای تنظیم بازار
امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین بانک گردشگری و سازمان میراث فرهنگی
افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن شرط توسعه کشور است

  آخرين اخبار
صکوک اجاره شرکت فولاد کاوه جنوب کیش سررسید شد
پرداخت بیش از ۳ هزار میلیارد ریال سود انواع اوراق به سرمایه گذاران
اتباع خارجی دارای مجوز اقامت و کار در ایران می توانند بیمه تامین اجتماعی شوند
توسعه شبکه همراه اول در استان اصفهان
عزم ما برای کاهش تصدی گری دولت در بازار صنعت بیمه جدی است
دیدار مدیر سرپرستی بیمه کوثر خوزستان از حادثه‌دیدگان حمله تروریستی
قرعه کشی مسابقات فوتسال بین شرکت های بیمه
بیمه ایران توانمندترین شرکت بیمه کشور است
نرخ حق الوکاله سپرده های سرمایه گذاری بانک مهر اقتصاد تعیین شد
۶۲ روستای استان اصفهان در حوزه بانکداری الکترونیک ازطریق پست بانک به دستگاه‌های خودپرداز مجهز شده است
  پربيننده ترين اخبار
خدمات ویژه برای دارندگان کارت خوان های بانک ملّی ایران
پرداخت 11 هزار فقره تسهیلات بانک ملّی ایران برای خود اشتغالی و مشاغل خانگی
تمدید پرداخت تسهیلات بدون سپرده به خریداران مسکن
آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده بانک ایران زمین
رونق بازار کالای داخلی با تسهیلات بانک ملّی ایران
ایرانسل ۲ گیگ اینترنت هفتگی به مشترکان TD-LTE هدیه داد
آگهی تجدید فراخوان عمومی (ارزیابی صلاحیت) بانک ایران زمین
مدارس شهدای بانک دی در مناطق زلزله زده کرمانشاه افتتاح شد
موسسه ملل به تاپ پيوست
قدردانی بانک سینا از مشارکت هموطنان در جشنواره حساب‌های قرض‌الحسنه پس انداز
برای رسیدن به موفقیت همیشه از «پایان» آغاز کنید
برگزاری دوره های آموزشی بازاریابی و فروش بیمه "ما"
  اوقات شرعی  ارسال خبر به ما : چاپ

بانک مرکزی در حال بررسی پدیده رمز ارزها است

اقتصاد کلان: رییس پژوهشکده پولی و بانکی اعلام کرد: پدیده رمز ارزها در ابتدای راه قرار دارد و بانک مرکزی نیز مانند سایر کشورها در حال بررسی و تحقیق درباره این ارزها است.

  

به گزارش خبرگزاری اقتصاد کلان، علی دیواندری، در اولین کنفرانس رگولاتوری بلاکچین و رمز ارزها که در محل سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: بلاک چین یک تحول بزرگ تکنولوژی است که باید کارکردهای این تکنولوژی  بررسی و مطالعه شود زیرا این تکنولوژی کاربردهای متفاوتی غیر از پول دارد که باید به آن توجه شود.

وی افزود: ظهور رمز ارزها در ابتدای راه قرار داد و بانک مرکزی نیز به مانند سایر کشورها در حال بررسی و تحقیق درباره این ارزها است.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی ادامه داد: موضوع قابل توجه این است که مقررات گذاران  در دنیا  نسبت به این ارزها بی تفاوت نیستند گرچه در حال حاضر حجم این ارزها در مقیاس اقتصاد جهانی اندک است، اما توانسته با رشد سریع همراه باشد.

وی افزود: برهمین اساس قانونگذاران  نسبت به این ارزها بی تفاوت نیستند زیرا غفلت از این ارزها ممکن است مشکلاتی را ایجاد نماید.

دیواندری در ادامه درباره فعالیت پژوهشکده پولی وبانکی در این زمینه توضیح دادو گفت : مطالعات ما در پژوهشکده پولی و بانکی در این زمینه آغاز شده و نشان از این دارد که بخش های پژوهشی سیاستگذاران پولی دنیا نیز نیم نگاهی به بحث رمزارزها دارند.

وی با بیان اینکه، یکی از جنبه های تکنولوژی در زندگی ما در زمینه پول است، اظهار داشت: هنگامی که از اقتصاد دیجیتال صحبت می شود، باید تمامی جنبه های آن بررسی شود زیرا اگر اقتصاد دیجیتال اجرایی شود، بانکداری دیجیتال، پول دیجتیال و ... نیز لازم و ضروری است.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی، گفت: البته در حال حاضر نیز سهم انتشار پول فیزیکی محدود است و پول جنبه دیتا دارد و عمده پول ها در قالب اطلاعات و دیتا نگهداری می شود.

وی ادامه داد: برهمین اساس سیستم های بانکی در دنیا هزینه های زیادی برای نگهداری از این دیتاها متحمل می  شوند. لیکن موضوع امنیت و تحولات حاصل از بلاک چین کاملا متفاوت است و می تواند سرنوشت بانکداری دنیا را تحت تاثیر قرار دهد.

دیواندری افزود: بلاک چین یک تحول و انقلاب فکری و ذهنی است و نباید این تکنولوژی را تنها محدود به یک اپلیکیشین و معاملات ارزهای دیجیتال در نظر گرفت زیرا تحول حاصل از بلاک چین بسیار اساسی و جدی است.

دیواندری درباره دیدگاه های موجود در این زمینه، گفت: بانک های مرکزی دنیا دو وظیفه اصلی دارند که شامل حفظ ارزش پول و رصد متغیرهای اقتصاد کلان مانند تورم و وظیفه دیگر صیانت از سپرده های مردم است که معتقدم  برخی با  رواج بلاک چین و پول های دیجیتالی این وظایف نظارتی کم رنگ نخواهد شد.

وی ادامه داد: به اعتقاد من چنین اتفاقی نخواهد افتاد زیرا هم بانکهای مرکزی دنیا می توانند خودشان انتشار دهنده پول های دیجیتالی باشند و مقررات گذار باقی بمانند.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی افزود: اما نکته بعدی نظارت و حفظ امنیت و سلامت این پول هاست برهمین اساس قانون گذاری بر پول های دیجیتال امری ضروری و لازم است زیرا نمی توان دنیایی را متصور بود که پولی در آن در حال فعالیت باشد که هیچ مقرراتی بر آن حاکم نباشد.

دیواندری درباره امنیت و تقلب در این پول ها، گفت: از نظر علم ریاضی هم اثبات شده که تقلب در این ارزها ممکن نیست و در حال حاضر هم توسط یک نهاد مرکزی ایجاد نمی شود و از مداخلات دولتی نیز دور است. اما این دلیل نمی شود که نهادهای ناظر به این موضوع وارد نشوند. به نظر من باید نهادهای ناظر به دلایل مختلف در این موضوع ورود کنند زیرا وظیفه پول تنها ذخیره در صندوق ذهن افراد و برقراری امنیت ان نیست.

وی ادامه داد: حفظ پول و ایجاد امنیت آن نزد خودمان تنها بخشی از موضوع است اما پول موتور محرک اقتصاد داخلی و جهانی است و وظایف فراتر از منافع شخصی دارد زمانی پول های رمزی می تواند در اقتصاد ملی و جهانی اثرگذار باشد که خصوصیات پول رایج  را داشته باشد که نهادهای نظارتی و قانون گذار باید به این موضوع توجه کنند.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی درباره وظایف پول، توضیح داد: پول وظایف مختلفی دارد از جمله سنجش ارزش، ذخیره ارزش، ابزار معامله و حفظ حافظه مبادلاتی است.

این مقام مسئول درباره جایگاه ارز رمزها در ایران، توضیح داد: ارزهای دیجیتال در کشور ما در مرحله مطالعه و بررسی است که اگر به این ارزها به عنوان یک وجه حامل دیده شود، بحث پول مطرح می شود  اما اگر به عنوان یک اوراق بهادار نگاه شود، نیازمند قانون گذاری از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار است همچنین اگر به عنوان یک کالا در نظر گرفته شود، نیازمند مقررات گذاری از سوی بورس کالا است.
وی ادامه داد: در همین حال اگر به عنوان یک سیستم پرداخت به آن نگاه شود، نیازمند قانون گذاری و رگولاتوری از سوی بانک مرکزی است پس باید جایگاه این ارزها مشخص شود.

دیواندری افزود: اگر در کشور ما مشخص شود که جایگاه این ارزها در کجا قرار دارد، قانونگذار و ناظر بر این بخش ورود خواهد کرد و یا اگر چند سازمان باشد همه باید در این خصوص همکاری داشته باشند.

وی درباره جایگاه این ارزها در دنیا، گفت: در دنیا کشورهای مختلف با این ارزها برخوردهای مختلف داشته و برخی استفاده از این ارز را مجاز، برخی ممنوع، برخی مشروط به قانون، برخی ممنوع و برخی به کنترل مباحث پولشویی وارد شده اند.

دیواندری درپایان اظهار داشت: یکی از مباحثی که باعث شده تا حاکمیت ها در دنیا مانع فعالیت این ارزها باشند، امنیت و ایجاد زمینه تخلف و پولشویی است و باید مقررات گذاری به سمتی برود که از این موضوع جلوگیری شود.

 

 شماره خبر : 9413      انتشار : 10/12/1396        آرشيو بانک         آرشيو همه اخبار


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

eghtesadkalan.ir

کلیه حقوق تجاری اين سايت برای گروه خبری محفوظ میباشد

استفاده و انتشار مطالب اين سايت با نیت بالا بردن فرهنگ و دانش بشری آزاد میباشد

برنامه نويسی : اصفهان هاست