بررسی موانع توسعه صنعت گردشگری خبرگزاری اقتصاد کلان

  امروز شمسی

  تماس با ما  تماس با ما   طلا و ارز  طلا و ارز   معدن  معدن   صنعت   صنعت    بیمه  بیمه   بانک  بانک   بورس  بورس   اقتصاد اجتماعی  اقتصاد اجتماعی   اقتصاد سیاسی  اقتصاد سیاسی   اقتصاد بین الملل  اقتصاد بین الملل   اقتصاد کلان  اقتصاد کلان   صفحه اصلی  صفحه اصلی  

  خبرهای برگزيده
موزه باید قسمتی از نیاز فرهنگی واجتماعی جامعه را برطرف کند
دلیل تداوم ریزش قیمت‌ها در بازار سهام
بودجه ۹۸رونمایی شد
۹ کانال پولی و ارزی برای حمایت از معیشت، سلامت و عدالت اجتماعی
تمرکز جدی بانک‌ها به تامین سرمایه در گردش تولید
شرایط سخت دولت در بستن بودجه
راه توسعه از مسیر علم می گذرد
سمات عضو هیات رییسه فدراسیون سپرده گذاری های مرکزی جهان شد
جشنواره مقاومت پژواک صدای مستقل سینماست
اگزیم‌بانک چگونه رشد صادرات را شدت می‌بخشد؟
تلاش برای افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون از برنامه های جدی این بانک محسوب می‌گردد
برگزاری اولین نشست کرسی‌های بررسی‌ راهبردی در حوزه پول و بانک
پولشویی و راهکارهای مبارزه با آن، درصنعت بیمه
افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات چقدر ضرورت دارد؟

  آخرين اخبار
موزه باید قسمتی از نیاز فرهنگی واجتماعی جامعه را برطرف کند
افزایش سطح توانگری مالی شرکت های بیمه، نشان دهنده رشد مثبت صنعت بیمه است
دلیل تداوم ریزش قیمت‌ها در بازار سهام
پرداخت مطالبات سپرده گذاران گلیم و گبه کرمانشاهان توسط موسسه ملل
پیام مدیرعامل بانک کارآفرین به مناسبت نوزدهمین سالگرد تأسیس بانک
ارتقاء سود آوری از برنامه های راهبردی بانک است
با پرداخت هدفمند تسهیلات از تولید ایرانی حمایت کنیم
پست بانک، بانک توسعه ای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات است
فعالیت های پست بانک قابل تقدیر است
8 قدم برای تبدیل کارت سرمایه به کارت سوخت
  پربيننده ترين اخبار
تغییر رمز دوم کارت با همراه بانک سینا
تاکید رئیس کل بانک مرکزی بر حمایت بانک ها از واحدهای تولیدی، به دلیل شرایط ویژه تحریمی کشور است
گام موثر بانک ملی ایران برای کنترل پایه پولی کشور
راه توسعه از مسیر علم می گذرد
ایجاد اشتغال و امیدآفرینی، از افتخارات بانک کشاورزی است
بازدید مدیر عامل بانک کشاورزی از واحد تولید قارچ خوراکی در ایوانکی
پیام تبریک مدیرعامل بیمه "ما" به مناسبت بزرگداشت روز بیمه
تبدیل صدای مشتریان به خدمت ضروری است
افزایش سطح توانگری مالی شرکت های بیمه، نشان دهنده رشد مثبت صنعت بیمه است
کسب عنوان برترین روابط عمومی صنعت بیمه برای سومین سال متوالی
رونمایی از اپلیکیشن مدیریت هوشمند ارزیابی شرکت بیمه "ما" به مناسبت روز بیمه
  اوقات شرعی  ارسال خبر به ما : چاپ

چهارمین نشست کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران برگزار شد
بررسی موانع توسعه صنعت گردشگری

اقتصاد کلان: چهارمین نشست کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در حالی برگزار شد که قرار بود، علی اصغر مونسان، معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در این نشست حضور یابد و رو در روی اعضای این کمیسیون و نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی در این صنعت بنشیند و مشکلات موجود و راهکارهای توسعه صنعت گردشگری را از زبان آنان بشنود؛ اما او در این جلسه حضور نیافت.

  

با این حال با حضور محسن مهرعلیزاده، رییس کمیسیون گردشگری اتاق تهران که به تازگی به عنوان استاندار اصفهان انتخاب شده است، فعالان گردشگری حاضر در این کمیسیون به طرح مشکلات خود درباره قطب‌های گردشگری کشور پرداختند.

در ابتدای این نشست، محسن مهرعلیزاده با اشاره به بودجه‌های ناچیز اختصاص یافته به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: از سال‌های 1382 و 1383 توسعه صنعت گردشگری در معرض توجه دولت‌ها قرار گرفته است. به این حال به‌رغم اهمیت این صنعت و لزوم توسعه هرچه بیشتر آن، برای سال جاری بودجه‌ای معادل 700 میلیارد تومان به سازمان اختصاص یافته است که بخش عمده‌ای از آن صرفا برای امور جاری هزینه ‌می‌شود و بخشی از آن نیز به مرمت و بازسازی اماکن تاریخی اختصاص ‌می‌یابد.

رییس کمیسیون گردشگری اتاق تهران ادامه داد: امسال در لایحه بودجه پیش‌بینی شده است که استان‌ها این اختیار را داشته باشند که از یارانه سود تسهیلاتی که بخش خصوصی ‌می‌تواند برای توسعه خود دریافت کند، استفاده کنند. این منابع ‌می‌تواند برای توسعه صنعت گردشگری نیز مورد استفاده قرار گیرد.

در ادامه رقیه حاتمی‌پور، یکی از فعالان حوزه گردشگری با بیان این که این پیشنهاد هشت سال پیش به فعالان این حوزه پیشنهاد شد، گفت: در زمان پیشنهاد این ترتیب دیده شده بود که اگر سود تسهیلات 14 درصد است، 6 درصد به عنوان یارانه و 8 درصد توسط بخش خصوصی پرداخت شود. البته مقرر بود که پس از پایان بازپرداخت تسهیلات، این یارانه به آنها پرداخت شود، اما با وجود آنکه برخی، این تسهیلات را تسویه نیز کردند، این یارانه به آنان پرداخت نشد.

کمبود مراکز اقامتی برای گردشگران

محمد بنکدارنیا از جامعه تورگردانان ایران از کمبود مراکز اقامتی در اصفهان سخن گفت و ادامه داد: در اماکن توریستی تردد وسایل حمل‌ونقل مشکل‌ساز است. در شهر اصفهان حتی تردد یک اتوبوس توریستی ‌می‌تواند ترافیک شهر را مختل کند.

علی غمخوار با بیان اینکه توجه به حوزه گردشگری در اسناد بالادستی مورد تاکید قرار گرفته است، افزود: متاسفانه بخش اصلی که باید به این تکالیف عمل کند، دولت است که رفتاری ناامیدکننده داشته است. برای مثال شنیده شده که رییس سابق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بخشی از بودجه این سازمان را که به حضور در نمایشگاه‌ها اختصاص داشته نخواسته و اعلام کرده است که نیازی به حضور در نمایشگاه‌های خارجی نیست.

او سپس به مشکلات فعالان گردشگری در اصفهان پرداخت و گفت: به دلیل کاهش گردشگران در برخی از فصول سال، مراکز اقامتی نرخ‌ها را در فصل‌های پر گردشگر به قدری افزایش ‌می‌دهند که کاهش درآمد در سایر ماه‌ها را پوشش دهد. در حالی که این رویه به کاهش رغبت گردشگران برای سفر به اصفهان منجر ‌می‌شود.

علی صدرنیا، رییس هیات مدیره جامعه ایرانگردی و جهانگردی نیز گفت: ما بیشترین مشکلات را در اصفهان داریم. در حالی که این استان ‌می‌تواند سرآمد سایر استان‌ها در جذب گردشگر باشد.

او عدم همکاری پلیس راهنمایی و رانندگی اصفهان در مورد تردد خودروی توریست‌ها، سطح نازل آموزش افراد مرتبط با این صنعت، امنیت پایین گردشگران و ساعات اندک کار سایت‌های گردشگری را از جمله مشکلات گردشگری در اصفهان برشمرد.

فرانک حیدری نیز که به نمایندگی از گروه هتل‌های هما در این نشست حضور یافته بود، گفت: گروه هتل‌های هما زمینی را جنب کوه صفه در اصفهان خریداری کرده است که از خرید این زمین حدود 23 سال ‌می‌گذرد و به دلیل مشکلات بوروکراسی هنوز نتوانسته است هتلی در این زمین احداث کنیم. ما هم‌چنان به دنبال حل این مشکل هستیم و امیدواریم بتوانیم با کمک استاندار جدید اصفهان از پس این مشکل بربیاییم.

لزوم تدوین تقویم گردشگری در کشور

قدیر شکراله‌زاده از گروه هتل‌های پارسیان نیز خواستار برگزاری جشن‌ها و مراسم‌های دولتی در فواصلی غیر از فصول پرگردشگر در اصفهان شد. او معتقد بود برگزاری این مراسم می‌تواند از نظر مالی به مراکز اقامتی برای سرپا ماندن و ایجاد تعادل قیمتی کمک کند.

لیلا اژدری مدیر کل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی وگردشگری هم، دلیل بروز تداخل در برگزاری مراسم و مقاطع پیک ورود مسافر به اصفهان را در نبود تقویم گردشگری دانست و گفت که وجود چنین تقویمی از بروز این تداخل جلوگیری ‌می‌کند.

 در ادامه نشست کمیسیون گردشگری اتاق تهران، فریال مستوفی، رییس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق تهران، با اشاره به ضعف زیرساخت‌ها و مشکلاتی نظیر جاده‌های ناایمن و ناکافی، عدم توسعه مناسب شبکه حمل‌ونقل ریلی و کمبود هتل عنوان کرد که با این وضعیت زیرساخت‌ها نمی‌توان در جذب گردشگر چندان موفق بود. مستوفی ادامه داد: ما باید از دولت بخواهیم که در زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری کند و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز باید معطوف به پروژه‌ها باشد.

 این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به فعالیت‌های مرکز متبوع خویش برای جذب سرمایه‌گذاران گفت: ما در حال احصای موانع سرمایه‌گذاری هستیم، ضمن آنکه لازم است بگوییم در هر استان چه مشوق‌هایی لازم است ارائه شود. بنابراین از شما ‌می‌خواهم که فرصت‌های سرمایه‌گذاری در هر استان را به ما معرفی کنید.

محسن مهرعلیزاده نیز در همین رابطه از نمایندگان تشکل‌ها درخواست کرد که مشکلات و مشوق‌های مورد نیاز اعضای خود را در حوزه گردشگری به صورت مکتوب به کمیسیون گردشگری اتاق تهران منعکس کنند.

محمد امیرزاده، نایب رییس کمیسیون گردشگری اتاق تهران نیز با بیان اینکه بخشی از مشکلات در صنعت گردشگری به نوع سیاستگذاری باز‌می‌گردد، افزود: شایسته نیست که قیمت بلیت هواپیما در برخی مقاطع تا این حد افزایش پیدا کند. در عین حال لازم است به آموزش به ویژه آموزش زبان و مسایل فرهنگی بهای بیشتری داده شود. می‌دانیم که اگر بخش گردشگری به رونق برسد، فقر کاهش پیدا ‌می‌کند.

فرامرز سعیدی یکی دیگر از فعالان حوزه گردشکری نیز گفت: حدود سه دهه است که این مسایل را تکرار ‌می‌کنیم چون حرف زدن را دوست داریم. معتقدم که باید پیشنهادات را به صورت مکتوب به کمیسیون ارائه و برای تحقق آن پیگیری و تلاش کنیم.

سعیدی نبود پرواز مداوم از اصفهان به شیراز را یکی از مشکلات این دو استان گردشگرپذیر دانست و خواهان رفع این مساله شد.

پس از طرح این مباحث، محسن مهرعلیزاده از ایجاد دفتر وزارت امور خارجه در اصفهان خبر داد و گفت: با ایجاد این دفتر صدور روادید برای گردشگران این استان نیز تسهیل ‌می‌شود. ضمن آنکه اصفهان با 14 شهر دنیا خواهرخواندگی دارد و ما باید از این امکان برای برگزاری نمایشگاه‌های رایگان، جذب سرمایه‌گذار و گردشگر استفاده کنیم. در صورت بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها ‌می‌توان اصفهان را به الگویی برای دیگر شهرهایی که عهد خواهرخواندگی دارند، تبدیل کرد.

استاندار اصفهان افزود: از اصفهان 7 پرواز مستقیم به دیگر کشورها وجود دارد که در صدد افزایش آن هستیم. در این صورت کریدور اصفهان، شیراز و یزد نیز تقویت ‌می‌شود. همچنین با وجود بوروکراسی سنگین در این استان، در تلاش خواهم بود که مساله مراکز اقامتی از جمله مشکل هتل همای اصفهان برطرف شود.

 شماره خبر : 8425      انتشار : 26/9/1396        آرشيو اقتصادی         آرشيو همه اخبار


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

eghtesadkalan.ir

کلیه حقوق تجاری اين سايت برای گروه خبری محفوظ میباشد

استفاده و انتشار مطالب اين سايت با نیت بالا بردن فرهنگ و دانش بشری آزاد میباشد

برنامه نويسی : اصفهان هاست