آیا یک زن ترامپ را از کاخ سفید بیرون می کند؟ اقتصاد کلان

  امروز شمسی

  تماس با ما  تماس با ما   طلا و ارز  طلا و ارز   معدن  معدن   صنعت   صنعت    بیمه  بیمه   بانک  بانک   بورس  بورس   اقتصاد اجتماعی  اقتصاد اجتماعی   اقتصاد سیاسی  اقتصاد سیاسی   اقتصاد بین الملل  اقتصاد بین الملل   اقتصاد کلان  اقتصاد کلان   صفحه اصلی  صفحه اصلی  

  خبرهای برگزيده
چالش بزرگ صنعت بیمه همگانی سازی بیمه های اختیاری است
جزئیات پرداخت وام و تسهیلات به مستاجران
موسوی: سند همکاری با چین پس از تایید به اطلاع افکارعمومی می‌رسد
نرخ بیکاری جوانان ۲۴.۵ درصد اعلام شد
اتصال کارت‌های بانکی ایران به شبکه بانکی روسیه
جزئیات عرضه ETF‌های بعدی دولت مشخص شد
هزینه‌ تست کرونا در بخش خصوصی و دولتی اعلام شد
طرح مجلس برای مالیات دارندگان چند خودرو
سقف انتقال کارت به کارت افزایش پیدا کرد
افتتاح بزرگترین شعبه فروشگاه رفاه در مجتمع لوتوس مال
پیش‌بینی شاخص دو میلیون واحدی تا پایان امسال
تحلیل کارشناسی از ریزش این روزهای شاخص بورس
بورس مسکن روز میز دولتمردان
دومین نفتکش ایرانی به سواحل ونزوئلا رسید

  آخرين اخبار
مدیرعامل شرکت مس موفق به کسب گواهی‌نامه 5 ستاره «پیشروان بهره‌وری» شد
رکورد فروش ماهانه ذوب آهن با عرضه حداکثری محصولات ساختمانی
سقف انتقال وجه کارت‌های پرداخت بانک کارآفرین افزایش یافت
استاندارد سازی فعالیت های تولیدی و خدماتی راهکارموثر رونق اقتصادی کیش
صدور آنلاین بیمه آتش‌سوزی “رازمان” در اکوسیستم همراز فراهم شد
دستیابی بیمه کوثر به رتبه اول تحقق بالاترین سود سرمایه‌گذاری‌ها
تاکید مدیران عامل بانک دی و گروه صنعتی گلرنگ بر تقویت همکاری ها
افتتاح 17 فروشگاه جدید رفاه همزمان با 17 ربیع‌الاول
پرداخت 188میلیارد ریال غرامت فوت در اثر کرونا
فروش اوراق گواهی سپرده مدت‌دار یک ساله در شعب بانک کارآفرین
  پربيننده ترين اخبار
  اوقات شرعی  ارسال خبر به ما : چاپ

آیا یک زن ترامپ را از کاخ سفید بیرون می کند؟

اقتصاد کلان: درحالیکه تا قبل از شیوع کرونا اوضاع دونالد ترامپ در کاخ سفید بسیار مساعد بود و خیال او از بابت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا تا حدودی راحت به نظر می‌رسید، اما کرونا و مصائبش باعث شده موقعیت ترامپ بسیار متزلزل شود، حال در چنین شرایطی جو بایدن رقیب انتخاباتی ترامپ، می‌خواهد با انتخاب یک گزینه از بین میشل اوباما، کاملا هریس و الیزابت وارن یک زن را به عنوان معاول اول خود انتخاب کند تا شانس پیروزی خود بر ترامپ را به طور فزاینده‌ای افزایش دهد.

   به گزارش اقتصاد کلان، از روزی که جای پای جو بایدن نامزد دموکرات‌ها در انتخابات مقدماتی محکم شد، حدس و گمان در مورد معاون وی تبدیل به یک رویه جاری شد. مهم‌ترین مساله‌ای که در آن زمان مطرح شد، این بود که وی باید از یک زن به‌ عنوان معاون خود استفاده کند. این احتمال هم از سوی خود او منتفی نشده بود، اما حالا ابراز تمایل بایدن برای حضور میشل اوباما، بانوی اول سابق آمریکا به‌عنوان معاون می‌تواند یک شوک بزرگ در اخبار مربوط به انتخابات آمریکا باشد. دراین‌راستا جو بایدن گفته‌ است که دوست دارد در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر یک «اوباما»، البته نه باراک بلکه میشل به‌ عنوان معاون، در کنار وی باشد.


از سویی به تازگی نام کاملا هریس، به‌ عنوان معاون بایدن در کارزار‌های انتخاباتی ریاست جمهوری مطرح شده است. حالا‌ نام هریس نه‌ تنها به شکل جدی برای این پست مطرح شده است، بلکه دستیاران، مشاوران و اهداکنندگان کمک‌های مالی جو بایدن بر این باورند که کاملا هریس، دست کم روی کاغذ، بهترین گزینه برای این موضوع است.

همچنین یکی دیگر از نام‌هایی که بسیار مطرح شده، الیزابت وارن است. او کسی است که به‌ عنوان متحد‌کننده حزب شناخته می‌شود و بهترین نماینده برای پیشرو‌ها به حساب می‌آید. به اعتقاد طرفداران سناتور وارن، وی کسی است که می‌تواند مخالفان بایدن را به سود او به پای صندوق‌های رای بیاورد.

انتخاب یک زن به عنوان معاون اول، برگ برنده بایدن است

علی بیگدلی کارشناس مسائل آمریکا با  اشاره به اینکه انتخاب یک زن به عنوان معاون اول جو بایدن می‌تواند برای او یک برگ برنده مهم به شمار آید، اظهار داشت: با توجه به اینکه در حال حاضر بایدن در نظرسنجی‌ها پیشتاز است، انتخاب معاون اول او از اهمیت بسزایی برخوردار است، در این رابطه انتخاب فوق، یک مسئله دو طرفه است، یعنی هم باید خود بایدن روی آن شخص توافق داشته باشد و هم کنوانسیون ملی دموکرات‌ها که در چند ماه آینده تشکیل خواهد شد، بنابراین این موضوع قدری پیچیده است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر میشل اوباما، کاملا هریس و الیزابت وارن بخت‌های نخست معان اولی بایدن به حساب می‌آیند، گفت: هریک از این افراد دارای نقاط ضعف و قوتی هستند که می‌تواند، بسیار حائز اهمیت باشد، میشل اوباما با توجه به اینکه زن خوشنامی است و حقوق خوانده و فارق‌التحصیل هاروارد است، می‌تواند در جذب آرای سیاهپوستان بسیار موفق باشد، اما از سوی دیگر به دلیل اینکه سابقه سیاسی ندارد، این موضوع می‌تواند به پاشنه آشیل او مبدل شود.

بیگدلی با اشاره به اینکه هریس و وارن نیز هر دو سناتور هستند، افزود: این دو همچنین رقیب بایدن حساب می‌شدند که هریس زودتر و وارن کمی دیرتر در روز سه شنبه بزرگ از رقابت‌های درون حزبی دموکرات‌ها کنار کشیدند و از بایدن نیز حمایت کردند، می‌توان گفت: انتخاب هریک از این افراد می‌توانند بایدن را در راهی که قرار گرفته، به موفقیت برسانند، زیرا که انتخاب یک زن به عنوان معاون اول در آمریکا خیلی کم اتفاق افتاده و تا حالا یک زن به عنوان معاون اول رئیس جمهوری آمریکا خدمت نکرده است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه انتخاب بانوان در میان دموکرات‌ها امری پذیرفته شده است، بیان داشت: همانطور که در دوره گذشته هیلاری کلینتون به عنوان نامزد دموکرات‌ها انتخاب شد الان نیز انتخاب یک معاون اول زن چیز عجیبی نیست و می‌تواند این امر دموکرات‌ها را برای فتح مجدد کاخ سفید یاری کند، این در حالیست که به عکس در بین جمهوری‌خواهان چندان مطرح نیست که یک زن به مناصب بالای سیاسی دست پیدا کند.

جمهوری‌خواهان ضد زن هستند

وی با تاکید بر اینکه طرفداران افراطی ترامپ ملقب به کوکْلوسْ کِلان‌ها (Ku Klux Klan) ضد زن هستند، اضافه کرد: آن‌ها به دلیل باور‌های مذهبی افراطی و شدیدی که دارند، به طور مثال با قانونی شدن سقط جنین مخالف هستند، امری که اکثر جمهوری‌خواهان نیز به دلیل علایق مذهبی‌شان با آن مخالفت می‌کنند، اما در مقابل دموکرات‌ها با قانونی شدن سقط چنین موافق هستند، به همین دلیل است که دموکرات‌ها در بین زنان طرفداران بسیار بیشتری نسبت به جمهوری خواهان دارند.

بیگدلی ادامه داد: کوکْلوسْ کِلان‌ها به دلیل ثروتی که دارند، در ۱۵ ایالت آمریکا قدرت بسیار زیادی دارند و همواره انتخابات را در این ایالت‌ها برده‌اند و دموکرات‌ها همیشه در این مناطق با مشکل روبرو بوده‌اند، اما امروز در آمریکا کرونا وضعیتی را ایجاد کرده که باعث شده دونالد ترامپ با بحران بسیار عمیقی روبرو شود، در حال حاضر بر طبق نظرسنجی‌های معتبر محبوبیت ترامپ از ۴۸ به ۳۴ درصد کاهش یافته و این امر باعث شده موقعیت ترامپ بسیار متزلزل شود.

وی با اشاره به اینکه ترامپ در طی سه سال گذشته نرخ بیکاری در آمریکا را از ۹.۳ به ۲.۶ درصد رسانده بود، تصریح کرد: اما کرونا باعث شده تا کنون بیش از ۳۱ میلیون آمریکایی بیکار شود، پیش‌بینی می‌شود نرخ بیکاری در این کشور از ۱۰ درصد نیز تجاوز کند که این امر به معنای از دست رفتن تمام دستاورد‌های اقتصادی ترامپ است که در طول سه سال گذشته توانسته بود، آن‌ها را جمع‌آوری کند.

این کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه بحران اقتصادی و بیکاری ناشی از کرونا در آمریکا بسیار وخیم‌تر و بدتر از بحران اقتصادی این کشور طی سال ۱۹۲۹ است، گفت: در آن سال در مجموع ۱۳ میلیون آمریکایی بیکار شدند، اما تا اینجا کرونا بیش از دو برابر این میزان را خانه نشین کرده، بنابراین عمق فاجعه بسیار زیاد است، به طوریکه در ایالت‌هایی مانند نیویورک و واشنگتن، اوضاع بسیار وخیم گزارش شده و این امر به هیچ عنوان به نفع ترامپ نیست، چنین شرایطی زمینه را برای پیروزی جو بایدن در انتخابات پاییز آماده می‌کند. حال باید دید در ۵ ماهه آینده در عمل چه رویداد‌هایی در آمریکا رخ خواهد داد.
 شماره خبر : 13994      انتشار : 28/2/1399        آرشيو اقتصاد بین الملل         آرشيو همه اخبار


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

eghtesadkalan.ir

کلیه حقوق تجاری اين سايت برای گروه خبری محفوظ میباشد

استفاده و انتشار مطالب اين سايت با نیت بالا بردن فرهنگ و دانش بشری آزاد میباشد

برنامه نويسی : اصفهان هاست