گام‌های بلند چادرملو برای کاهش هزینه‌های ناشی از واردات قطعات و قطع وابستگی اقتصاد کلان

  امروز شمسی

  تماس با ما  تماس با ما   طلا و ارز  طلا و ارز   معدن  معدن   صنعت   صنعت    بیمه  بیمه   بانک  بانک   بورس  بورس   اقتصاد اجتماعی  اقتصاد اجتماعی   اقتصاد سیاسی  اقتصاد سیاسی   اقتصاد بین الملل  اقتصاد بین الملل   اقتصاد کلان  اقتصاد کلان   صفحه اصلی  صفحه اصلی  

  خبرهای برگزيده
افتتاح بزرگترین شعبه فروشگاه رفاه در مجتمع لوتوس مال
پیش‌بینی شاخص دو میلیون واحدی تا پایان امسال
تحلیل کارشناسی از ریزش این روزهای شاخص بورس
بورس مسکن روز میز دولتمردان
دومین نفتکش ایرانی به سواحل ونزوئلا رسید
چگونه سهام عدالت خود را بفروشیم؟
اخذ مالیات از خانه‌های خالی منتظر گوشه چشم سازمان امور مالیاتی
فروش سهام عدالت از سه‌شنبه آینده
خرید متری مسکن در بورس
چرا از عرضه اولیه خبری نیست؟
آیا یک زن ترامپ را از کاخ سفید بیرون می کند؟
واکنش مدیرعامل بورس تهران به ریزش شاخص کل بورس
بیان هنرمندانه روابط عمومی، مفاهیم پیچیده صنعت بیمه را ساده می‌کند
عرضه سهام معدنی‌ها در بورس در دستور کار قرار گرفت

  آخرين اخبار
مجمع عمومی فوق العاده موسسه اعتباری ملل برگزار شد
بهره برداری از درمانگاه فوق تخصصی بیمارستان بانک ملی ایران در زاهدان
بیمه دی یکی از مهم ترین حلقه های زنجیره ارزش گروه مالی دی است
امکان اعطای مالکیت فروش سهام عدالت به صورت غیرحضوری در بانک سینا
شوک «ذوب» واسطه‌گران را غافلگیر کرد
نتیجه آزمون استخدامی گروه پارسیان به زودی اعلام خواهد شد
امضای تفاهم‌نامه همکاری بانک صادرات و اتاق بازرگانی زنجان در سال «جهش تولید»
پرداخت بیش از دو هزار فقره تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران در سال 99
همیاری کارکنان اداره امور شعب ایلام در پویش کمک مومنانه
شرکت اقتصادی نگین گردشگری ایرانیان وارد فرابورس شد
  پربيننده ترين اخبار
افتتاح بزرگترین شعبه فروشگاه رفاه در مجتمع لوتوس مال
تولید حفاظ های بتنی مفصل دار در شرکت تارابگین ذوب آهن اصفهان
شوک «ذوب» واسطه‌گران را غافلگیر کرد
مجمع عمومی فوق العاده موسسه اعتباری ملل برگزار شد
نتیجه آزمون استخدامی گروه پارسیان به زودی اعلام خواهد شد
بیمه دی یکی از مهم ترین حلقه های زنجیره ارزش گروه مالی دی است
امضای تفاهم‌نامه همکاری بانک صادرات و اتاق بازرگانی زنجان در سال «جهش تولید»
همیاری کارکنان اداره امور شعب ایلام در پویش کمک مومنانه
شرکت اقتصادی نگین گردشگری ایرانیان وارد فرابورس شد
پرداخت بیش از دو هزار فقره تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران در سال 99
امکان اعطای مالکیت فروش سهام عدالت به صورت غیرحضوری در بانک سینا
بهره برداری از درمانگاه فوق تخصصی بیمارستان بانک ملی ایران در زاهدان
  اوقات شرعی  ارسال خبر به ما : چاپ

از سوی مدیرعامل چادرملو مطرح شد:
گام‌های بلند چادرملو برای کاهش هزینه‌های ناشی از واردات قطعات و قطع وابستگی

اقتصادکلان: مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: این شرکت با اعتقاد راسخ به محقق کردن اهداف و آرمان توسعه یافتگی با بکارگیری توان متخصصان داخل کشور گام های بلندی برای کاهش هزینه های ناشی از واردات قطعات و قطع وابستگی برداشته است.

  

گام‌های بلند چادرملو برای کاهش هزینه‌های ناشی از واردات قطعات و قطع وابستگی
به گزارش اقتصاد کلان، محمود نوریان با بیان مطلب گفت: به اعتقادبنده خود کفایی این نیست که ما از صفر تا صد یک محصول را خودمان تولید کنیم، هیچ کشور پیشرفته ای هم با این تفکر رشد نکرده که همه چیز را خودشان باید تولید کنند، بلکه مسئله مهم این است که چگونه از ظرفیت های و توانمندی های بالقوه خودمان به بهترین وجه استفاده کنیم، این ظرقیتها و توانمندیها تنها مواد اولیه و و تکنولوژی نیست بلکه مسئله مهمتر مدیریت توسعه بخشی و ارزش آفرینی در حوزه های مختلف اقتصادی با نگاه واقع بینانه به قابلیت ها است.
وی افزود: هر منطقه از جهان دارای ویژگی های اقلیمی ، منابع طبیعی و ظرفیت های علمی و فرهنگی و قابلیت‌های اجتماعی و انسانی خاصی است که متناسب با آن بر روی تولیدات مورد نیاز جامعه متمرکز می شوند. اینکه انتظار داشته باشیم همه چیز را خودمان تولید کنیم امری غیر واقعی و اصولاً ناشدنی است. مهم این است که ما بتوانیم در خصوص برخی «کالاهای استراتژیک»، از جمله فولاد وابستگی خود را کاهش یا قطع کنیم. این مهم تا حدودی در کشور ما رخ داده و ظرفیت تولید فولاد کشور تا حد نیازتکمیل شده البته برخی محصولات خاص فولادی را قادر به تولید نیستیم حتی اگر توان تولید هم داشتیم باشیم شاید در شرایط فعلی صرفه اقتصادی نداشته باشد که سرمایه سنگینی برای راه اندازی خطوط تولید آن هزینه کنیم در حالیکه مصرف انبوه در کشور نداریم .
وی گفت: از مهم‌ترین نکاتی که در مورد خودکفایی باید بدان توجه کرد، تکنولوژی و منابع مالی است. در خصوص تکنولوژی باید گفت که کشوری که می‌‌خواهد سیاست خودکفایی را دنبال کند، باید از صنایع مادر و بالادستی قوی برخوردار باشد تا بتواند کالاهای سرمایه‌‌ای و استراتژیک را تولید کند و از طرفی در کنار دانش فنی از تفکر و اندیشه مدیریت توسعه برخوردار باشد در غیر این صورت امکان رقابت را از دست می دهد. به گفته نوریان، کشورهای توسعه یافته اقتصادی بیش از هر چیز بر نیاز سنجی جامعه تمرکز دارند و بدنبال تولیدی می روند که مصرف کننده را اقناع کنند و الزاماً خود تامین کننده مواد اولیه نیستند بلکه با ایجاد ارزش جدید در محصولات وارداتی علاوه بر تامین نیاز مصرف کننده کالاهای سرمایه ای تولید می کنند. مدیران اقتصادی کشورهای توسعه یافته در کنار مهارتهای فنی و تخصصی از هنر بکار گیری مطلوب شاخص های رشد و توسعه از جمله، سرمایه های مالی و انسانی، خلاقیت و نوآوری و جسارت و ریسک پذیری نیز برخوردار هستند .
وی ادامه داد: ممکن است دانشگاههای ما افراد متخصص و ماهر را تربیت کنند و سالانه مقالات علمی و پژوهشهای کاربردی بسیاری تولید کنند اما این شرط کافی برای توسعه نیست. بلکه باید مدیران و هدایتگرانی تربیت شوند که بتوانند از این ظرفیت ها به نحو شایسته استفاده کنند. مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو تاکید کرد: ایران دارای منابع غنی معدنی است و باید از این سرمایه بزرگ بهترین بهره برداری را کند.
در بسیاری موارد این مواد همچون سنگ آهن در چرخه تولید داخل کشور فرآوری و به محصولات نهایی تبدیل می‌شوند، اما چنانچه مازاد تولید مواد اولیه داشته باشیم ( سنگ آهن ) با عیار پایین که برای واحدهای فرآوری مقرون به صرفه و یا قابل استفاده نباشند باید از ظرفیت صادرات آن استفاده کنیم تا حداقل برای کشور ارز آوری داشته باشد.
وی افزود: چادرملو چند سالی است که بر روی تکمیل زنجیره تولید متمرکز شده و با ساخت و بهره برداری از واحدهای فرآوری و تولید محصولات فولادی، سنگ آهن صادرنمی کند چون معتقدیم که باید در محصولات اولیه ایجاد ارزش کنیم اما اینکه مدام گفته می شود خام فروشی نکنیم، من هم موافقم اما باید تعریف تخصصی و فنی از واژه خام فروشی داشته باشیم. اولاً سنگ آهن دانه بندی خام نیست و یک مرحله فرایند تولید را سپری کرده ثانیا برخی سنگ های صادراتی که از سوی بسیاری از معادن کوچک تولید می شوند بدلیل پائین بودن عیار قابل استفاده در داخل کشور نیستند طبیعی که باید صادر شوند و نباید با وضع عوارض سنگین جلو درآمد زایی این معادن را بگیریم .
نوریان همچنین در خصوص ظرفیت تولید فولاد کشور گفت : در حال حاضر ما بیش از نیاز داخلی تولید فولاد داریم که بخشی از آن صادرمی شود اما معتقدم رشد صنایع فولادی متوازن نبوده و کمتر سرمایه گذاری در زمینه استخراج و تولید سنگ آهن شده است و تمایل سرمایه گذاران بیشتر در زمینه تولید محصولات نهایی است که از سود بیشتری برخوردار است . متاسفانه برخی تولید کنندگان فولاد انتظار دارند شرکت های معدنی فقط سنگ آهن تولید کنند و وارد فاز فولاد سازی نشوند. در حالیکه این حق هر سرمایه گذاری است که برای توسعه فعالیت های اقتصادی خود واحدهای پائین دستی را نیز ایجاد کند که کاملاً با سیاست های کلی نظام منطبق است، فولاد سازان هم می توانند برای تضمین تامین مواد اولیه خود در معادن سرمایه گذاری کنند و این نه تها منافاتی با توسعه یافتگی ندارد بلکه جلوی انحصار را می‌گیرد.
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در خصوص جشنواره بومی سازی نیز افزود: اینگونه جشنواره ها در صورت برنامه ریزی صحیح وهدفمند می تواند محمل مناسبی برای تبادل توانمندی های تولید کنندگان محصول و قطعات صنعتی، شرکت های دانش بنیان و صاحبان ایده و نوآوران با نیازهای صنعت کشور باشد. چنانچه شرکت چادرملو با اعتقاد راسخ به محقق کردن اهداف و آرمان توسعه یافتگی با بکارگیری توان متخصصان داخل کشور گام های بلندی برای کاهش هزینه های ناشی از واردات قطعات و قطع وابستگی برداشته است.
وی ادامه داد: این شرکت با اتخاذ تدابیر مناسب و با تلاش شبانه روزی متخصصین داخلی، در جهت رفع مشکلات پیش رو ناشی از تحریم های اقتصادی و کمبود قطعات، تا کنون بیش از ۱۲ هزار قطعه صنعتی مورد نیاز خود را با بهره گیری از توان و تخصص تولید کنندگان داخلی بومی سازی کرده است. وی گفت : این شرکت با برقراری ارتباط تنگاتنگ با مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها و اساتید و مخترعان کشور، در پی حمایت از ایده ها و نوآوری ها با اتکا به شرکت های دانش بنیان و توجه به ظرفیت های داخلی برای افزایش و بهبود فرآیند تولید و ارتقا و بهره وری خطوط تولید، به اهداف بسیار مهمی در مجتمع های معدنی و صنعتی نایل گردیده است. بطوریکه تاکنون بیش از ۵۱ پروژه تحقیقاتی در مجتمع معدنی چادرملو اجرا و به اتمام رسیده و ۴ پروژه در دست اقدام می باشد و در عین حال این شرکت با تکمیل و نوسازی ناوگان معدن و هوشمندسازی عملیات معدنی موفق شد کل عملیات معدنی شامل باطله برداری و استخراج سنگ آهن را از ۱۹ میلیون تن در سال ۱۳۸۳ به بیش از ۹۰ میلیون تن در حال حاضر افزایش دهد.
نوریان افزود: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در این جشنواره حضوری فعال دارد و لیست نیازمندی های فناورانه و تجهیزاتی را که تاکنون و از طریق ساخت داخل تامین نشده را نیز جهت مهندسی معکوس و بومی سازی تهیه و در اختیار شرکت های سازنده قرار می دهد تا در صورت امکان ساخت، به این شرکت مراجعه و نسبت به ساخت آن ها اقدام کنند.
 شماره خبر : 13395      انتشار : 28/9/1398        آرشيو اقتصادی         آرشيو همه اخبار


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

eghtesadkalan.ir

کلیه حقوق تجاری اين سايت برای گروه خبری محفوظ میباشد

استفاده و انتشار مطالب اين سايت با نیت بالا بردن فرهنگ و دانش بشری آزاد میباشد

برنامه نويسی : اصفهان هاست