طرح‌های بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برای بنگاه‌های کوچک خبرگزاری اقتصاد کلان

  امروز شمسی

  تماس با ما  تماس با ما   طلا و ارز  طلا و ارز   معدن  معدن   صنعت   صنعت    بیمه  بیمه   بانک  بانک   بورس  بورس   اقتصاد اجتماعی  اقتصاد اجتماعی   اقتصاد سیاسی  اقتصاد سیاسی   اقتصاد بین الملل  اقتصاد بین الملل   اقتصاد کلان  اقتصاد کلان   صفحه اصلی  صفحه اصلی  
  خبرهای برگزيده
آسیب‌پذیری اقتصاد ایران از عوامل سیاسی خارجی کاهش یافته است
اخذ مالیات از سود سپرده‌ها توازن را بهم نمی‌زند
همتی: قیمت ارز در بازار منطقی‌تر خواهد شد
واکنش سازمان ملل به گام چهارم ایران
بانک‌ها سومین صنعت بزرگ بازار سهام شدند
همتی: بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور امری ضروری است
سرمایه‌گذاران "دلار" ضرر کردند
ارائه دو خدمت جدید و بدون هزینه در محل
رویترز: آمریکا سازمان فضایی ایران را تحریم کرد
ظریف: رئیس جمهور به زودی جزئیات اجرای گام سوم را اعلام می‌کند
برنامه‌های جدی برای جلوگیری از فرار مالیاتی در دست اقدام است
لایحه بودجه ۹۹ تا پانزده آذر تقدیم مجلس می‌شود
انجام نخستین معامله با اینستکس هفته آینده
مقصد خانه‌اولی‌ها در بازار مسکن کجاست؟

  آخرين اخبار
بازدید مدیراستانی بانک ایران زمین از شرکت پایا سیستم
بانک توسعه تعاون در طرح‌های ملی و اشتغال‌زایی تأثیر گذار عمل نموده است
همراه اول شرکت برتر از منظر «ارتباطات رسانه ای» و «مسؤولیت اجتماعی»
آسیب‌پذیری اقتصاد ایران از عوامل سیاسی خارجی کاهش یافته است
بانک صادرات ایران به عنوان سازمان‌ پیشرو در حوزه پدافند غیرعامل مورد قدردانی قرار گرفت
اخذ مالیات از سود سپرده‌ها توازن را بهم نمی‌زند
همتی: قیمت ارز در بازار منطقی‌تر خواهد شد
واکنش سازمان ملل به گام چهارم ایران
طرح‌های بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برای بنگاه‌های کوچک
بانک صادرات هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد
  پربيننده ترين اخبار
  اوقات شرعی  ارسال خبر به ما : چاپ

طرح‌های بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برای بنگاه‌های کوچک

اقتصادکلان: یک الگوی رایج تسهیلات‌دهي در کشور ما اين است که بانک‌ها منابع خرد را از سپرده‌گذاران جمع كرده و آن‌ها را به‌صورت كلان در اختيار متقاضيان قرار مي‌دهند. مشخص است كه تنها صنايع بزرگ توانايي دريافت چنين تسهيلاتي را دارند. اين مسئله باعث شده بنگاه‌هاي كوچك توليدي براي دريافت منابع بانكي با محدوديت‌هايي روبرو باشند. بانك قرض‌الحسنه مهر ايران راهكارهايي را براي تأمين مالي چنين بنگاه‌هايي در نظر گرفته كه در ادامه مي‌خوانيد.

  

به گزارش اقتصاد کلان به نقل از روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران، رونق تولید باعث شکوفایي ساير عرصه‌هاي اقتصادي هم مي‌شود، به‌خصوص اگر کشور مانند سال‌هاي اخير با ناملايمات اقتصادي مختلفي از جمله تحريم روبرو باشد. علاوه بر اين‌ها تنها توجه به صنايع بزرگ و مادر، اشتباهي است که مي‌تواند باعث از بين رفتن شاكله اقتصادي كشور شود، چراكه صنايع بزرگ براي رسيدن به توليد مطلوب و سودآوري، نياز به چرخه بزرگي از صنايع كوچك‌تر دارند. براي مثال خودروسازان كشور كه هميشه بخش بزرگي از منابع را به خود اختصاص مي‌دهند، بدون صنايع كوچكي كه وظيفه توليد قطعات بي‌شمار خودرو را بر ‌عهده دارند، نمي‌توانند به كار خود ادامه دهند. حال سؤال اينجاست كه اين صنايع كوچك كه اغلب سهم كمي از منابع و تسهيلات را دارند، چگونه بايد به حيات خود ادامه دهند.

از آنجایی که شعار امسال رونق تولید است، وظیفه همه ارکان جامعه است که اين شعار را محقق کنند. با رونق توليد در كشور مي‌توان اميدوار بود كه هم معيشت شهروندان روز به روز بهتر شود و هم اينكه كشتي اقتصاد كشور به راحتي از توفان ناملايمات اقتصادي عبور كرده و به ساحل آرامش برسد. بانک قرض‌الحسنه مهر ایران پس از نگاه آسیب‌شناسانه‌ای که به وضعیت و مشکلات صنايع کوچك داشته است با دسته‌بندي اين مشكلات در سه حوزه، طرحي ويژه را براي حل آن‌ها در نظر گرفته است. ۱- تأمين مالي براي تهيه تجهيزات و امكانات توليد، ۲- تأمين و گسترش بازارهاي توزيع و فروش و ۳-بهبود معيشت كاركنان و هزينه‌هاي حقوق و دستمزد.
تأمین مالی برای تهیه تجهيزات و امکانات توليد
 
امروز با توجه به مشکلاتی که در حوزه اقتصاد و به‌خصوص تولید وجود دارد، بنگاه‌های تولیدي کوچک براي بقاي خود از راه‌هاي مختلفي براي كاهش هزينه‌هاي توليد استفاده مي‌كنند. براي مثال بنگاه‌هاي توليدي مانند خياطي و دوخت صنعتي براي كاهش هزينه‌هاي خود، چرخ‌كار ماهر به‌همراه چرخ صنعتي استخدام مي‌كنند يا در كارگاه‌هاي مبل‌سازي، نجار ماهر با تجهيزاتي مانند اره روميزي و ... به كار گرفته مي‌شود. اين موضوع مي‌تواند استخدام شدن در اين بنگاه‌ها را دشوار و وضعيت اشتغال را متأثر كند.

راه حل این مشکل استفاده از طرح‌های ویژه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران است. براي نمونه طرح اعتبار در حساب جاري مي‌تواند به تهيه و تأمين تجهيزات و امکانات توليدي مورد نياز اين کارگاه‌ها از طريق پرداخت وام قرض‌الحسنه به كاركنان اين نوع مجموعه ها به منظور تهيه ملزومات كمك كند. طرح تسهيلاتي اعتبار در حساب جاري بانك قرض‌الحسنه مهر ايران از محل منابع بانك پرداخت مي‌شود و منابع مالي اين بنگاه‌ها را درگير نمي‌كند، در نتيجه صاحبان اين بنگاه‌ها مي‌توانند با خيال راحت‌تري از اين تسهيلات براي رونق كسب‌وكار خود استفاده كنند.
تأمین و گسترش بازارهای توزیع و فروش
 
یکی از مشکلات عمده‌ای که واحدهای توليدي کوچك، به‌خصوص واحدهايي كه مشتريان خانگي رمز ادامه حيات آن‌ها هستند، فروش توليدات است. مشكلات اقتصادي كشور باعث شده قدرت خريد مردم كاهش پيدا كند و در نتيجه مشتريان، بيشتر به‌دنبال خريد كالا با شرايط و تسهيلات هستند. اين موضوع باعث مي‌شود صاحبان بنگاه‌هاي كوچك كه به‌طور معمول پشتوانه اقتصادي بزرگي ندارند، با مشكل مواجه شوند. به زبان ساده، توليدكننده بايد مواد اوليه خود را به‌طور نقد خريداري كند، اما ناچار است براي باقي ماندن در بازار، مطابق انتظار مشتري محصول خود را به‌صورت اقساط به فروش برساند.

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با طرح‌های حمایت از تولید کالاي داخلي و تسهيلاتي که براي اين حوزه در نظر گرفته، براي اين مشکل نيز راه‌حلي ارائه كرده است. با طرح‌هاي حمايتي اين بانك، بنگاه‌ها مي‌توانند بازار مناسبي براي توزيع و عرضه محصولات توليد شده خود داشته باشند. كارگاه‌هاي توليدي و صنايع كوچك مي‌توانند با ايجاد امتياز تسهيلات، براي خريد محصولات‌شان، مشتريان را به خريد اقساطي، به‌عنوان يك امتياز ويژه ترغيب كنند.
بهبود معیشت کارکنان و هزینه‌های حقوق و دستمزد
 
یکی از چالش‌های مهم کارگاه‌های صنعتي کوچک تأمين حقوق كارگران و كاركنان است. به‌طور معمول اولين گزينه‌اي كه مديران و صاحبان اين صنايع براي كم كردن اثر اين مشكل در نظر مي‌گيرند، تعديل نيرو و همچنين استفاده از نيروهاي كم‌تجربه است. اين دو راه‌حل مديران چنين صنايعي، اثرات مخرب بلندمدت به همراه دارد. تعديل نيرو باعث افزايش بيكاري مي‌شود و به تبع آن مشكلات اقتصادي و اجتماعي متعددي گريبان جامعه را مي‌گيرد. از طرف ديگر، استفاده از نيروي كار كم‌تجربه باعث كاهش كيفيت توليد مي‌شود كه در ابتدا بر روي خود كارگاه‌ها اثر مستقيم مي‌گذارد و در ادامه باعث كاهش رونق استفاده از توليدات داخلي و روي آوردن به مصرف كالاي خارجي خواهد شد. هر دو اين مسائل اثرات نامطلوبي بر اقتصاد كشور خواهد گذاشت.

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در راستای مسئولیت اجتماعی خود براي اين مشکل نيز راه‌حل‌هايي در نظر گرفته تا هم صاحبان اين کسب‌وکارها با خيال راحت‌تري به توليد بينديشند و هم كاركنان آن‌ها بدون نگراني از آينده و همچنين حقوق و دستمزد خود در راستاي توليد با كيفيت داخلي تلاش كنند.
طرح پرداخت تسهیلات برای تامین مالی و رفع احتياجات ضروري
 
مدیران و صاحبان کارگاه‌های تولیدی و بنگاه‌هاي صنعتي با افتتاح حساب جاري در بانک قرض‌الحسنه مهر ايران مي‌توانند از امتياز ويژه‌اي که در اثر گردش مالي آن‌ها براي‌شان ايجاد مي‌شود استفاده کنند و از اعتباري كه در حساب جاري به‌واسطه امتيازشان ايجاد شده، براي پرداخت تسهيلات به كاركنان و كارگران خود استفاده كنند. با استفاده از اين طرح منابع كارگاه‌هاي توليدي و بنگاه‌هاي صنعتي براي پرداخت وام در حوزه‌هاي كاركنان درگير نمي‌شود و تمامي تسهيلات پرداخت شده، از محل امتياز ايجاد شده در حساب جاري صورت مي‌گيرد.

 شماره خبر : 13303      انتشار : 16/8/1398        آرشيو بانک         آرشيو همه اخبار


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

eghtesadkalan.ir

کلیه حقوق تجاری اين سايت برای گروه خبری محفوظ میباشد

استفاده و انتشار مطالب اين سايت با نیت بالا بردن فرهنگ و دانش بشری آزاد میباشد

برنامه نويسی : اصفهان هاست