دلایل کاهش منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها چیست؟ اقتصاد کلان

  امروز شمسی

  تماس با ما  تماس با ما   طلا و ارز  طلا و ارز   معدن  معدن   صنعت   صنعت    بیمه  بیمه   بانک  بانک   بورس  بورس   اقتصاد اجتماعی  اقتصاد اجتماعی   اقتصاد سیاسی  اقتصاد سیاسی   اقتصاد بین الملل  اقتصاد بین الملل   اقتصاد کلان  اقتصاد کلان   صفحه اصلی  صفحه اصلی  

  خبرهای برگزيده
تحلیل کارشناسی از ریزش این روزهای شاخص بورس
بورس مسکن روز میز دولتمردان
دومین نفتکش ایرانی به سواحل ونزوئلا رسید
چگونه سهام عدالت خود را بفروشیم؟
اخذ مالیات از خانه‌های خالی منتظر گوشه چشم سازمان امور مالیاتی
فروش سهام عدالت از سه‌شنبه آینده
خرید متری مسکن در بورس
چرا از عرضه اولیه خبری نیست؟
آیا یک زن ترامپ را از کاخ سفید بیرون می کند؟
واکنش مدیرعامل بورس تهران به ریزش شاخص کل بورس
بیان هنرمندانه روابط عمومی، مفاهیم پیچیده صنعت بیمه را ساده می‌کند
عرضه سهام معدنی‌ها در بورس در دستور کار قرار گرفت
آیا ETF روش خوبی برای خصوصی‌سازی است؟
حذف ۴ صفر از پول ملی تصویب شد

  آخرين اخبار
فولاد بافت موفق به دریافت گواهینامه ایزو مدیریت کیفیت شد
صدور آنلاین انواع بیمه‌نامه اتومبیل در تجارت‌ نو
تحلیل کارشناسی از ریزش این روزهای شاخص بورس
بورس مسکن روز میز دولتمردان
دومین نفتکش ایرانی به سواحل ونزوئلا رسید
چگونه سهام عدالت خود را بفروشیم؟
اخذ مالیات از خانه‌های خالی منتظر گوشه چشم سازمان امور مالیاتی
بازگشت سقف انتقال وجه و برداشت نقدی از خودپرداز به شرایط عادی
حذف فیزیکی بیمه‌نامه‌ شخص‌ثالث در بیمه کوثر
گردهمایی مدیران و روسای شعب بیمه البرز
  پربيننده ترين اخبار
فروش سهام عدالت از سه‌شنبه آینده
تمدید یک روزه مهلت پذیره نویسی واحدهای ETF در بانک ملی ایران
منابع سپرده‌ای بانک توسعه تعاون به مرز 200 هزار میلیارد ریال رسید
دکتر علی احمدیان رئیس هیات مدیره ذوب آهن اصفهان شد
خرید متری مسکن در بورس
جلسه ساماندهی ثبت اطلاعات کارکنان بانک توسعه تعاون در سامانه ملی ساختار
ثبت نام سجام، احراز هویت و دریافت کد بورسی در شعب بانک گردشگری امکانپذیر شد
فرهاد فائز مدیر عامل شرکت داده ورزی سداد شد
بیمه‌نامه‌های شخص ثالث از خرداد ماه سال جاری الکترونیکی و بدون نسخه فیزیکی صادر می‌شود
اطلاعیه در خصوص تغییر سرویس های بانکداری الکترونیک بانک سرمایه از ابتدای خردادماه
فصل جدیدی از آموزش در تجارت‌نو آغاز می‌شود
  اوقات شرعی  ارسال خبر به ما : چاپ

دلایل کاهش منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها چیست؟

اقتصادکلان: دکتر مرتضی اکبري مديرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ايران گفت: بانك‌هاي تخصصي قرض‌الحسنه به دليل دامنه محدود فعاليت و خدمات‌شان امكان جذب بسياري از سپرده‌گذاران خصوصا اشخاص حقوقي را ندارند؛ در نتيجه منابع قرض‌الحسنه هر روز محدود و محدود‌تر مي‌شود.

  

به گزارش خبرگزاری اقتصاد کلان به نقل از روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران، مرتضي اکبري با بيان اينکه منابع قرض‌الحسنه يعني منابعي كه فرد سپرده‌گذار به نيت اعطاي وام قرض‌الحسنه نزد بانك مي‌گذارد تا از آن طريق تسهيلات قرض‌الحسنه داده شود، افزود: با اين مفهوم عملا حساب‌هاي جاري افراد از قرض‌الحسنه جدا مي‌شود و صرفا سپرده‌هاي پس‌انداز قرض‌الحسنه را شامل مي‌شود.

وی تصریح کرد: تعداد سپرده‌های قرض‌الحسنه در نظام بانکی روز به روز کمتر شده و اين به معناي اضمحلال فرهنگ قرض‌الحسنه در يک كشور اسلامي است؛ اين موضوع يك دليل اقتصادي و يك دليل فرهنگي دارد.

وی ادامه داد: دلیل اقتصادی آن نرخ تورم بالایي است که در کشور حاکم بوده و هست. زماني که سپرده‌گذار به نيت قرض‌الحسنه منابع خود را نزد بانك مي‌گذارد انتظار سود ندارد در عين حال انتظار ضرر هم ندارد اما در حالتي كه نرخ تورم مثلا ۲۰ درصد است يعني هر ساله ۲۰درصد ضرر كرده و قدرت خريد پولش را از دست مي‌دهد.

وی افزود: بنابراین مساله تورم و کاهش ارزش پول یک مساله جدی و لاينحل سپرده‌هاي قرض‌الحسنه است و تا زماني که چاره برايش انديشيده نشود در جامعه با تورم بالا، انتظار افزايش سپرده‌هاي قرض‌الحسنه بيجا خواهد بود.

مدیر عامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با تاکید براینکه دليل دوم به رفتار مسوولان و علماي ما در عدم بسط و توسعه فرهنگ قرض‌الحسنه باز مي‌گردد، تصريح کرد: امروزه شاهد هستيم كه بسياري از نهاد‌هاي عمومي و عام‌المنفعه هم وجوه خود را در حساب‌هاي سپرده سرمايه‌گذاري براي كسب سود واريز مي‌كنند يا با پيش‌شرط لحاظ سود به ميانگين حساب، حساب‌هاي جاري خود را كارسازي مي كنند.

وی ادامه داد: وقتی عامه مردم دریابند که همه وجوهات این قبيل نهاد‌ها مشمول دريافت سود مي‌شود کم‌کم به فرهنگ قرض‌الحسنه شک مي‌كند. بنابراين تا زماني‌كه زمامداران حكومت چه سياسي و چه ديني فرهنگ قرض‌الحسنه را از خود و نهاد تحت مديريت خود شروع نكنند مردم هم اعتقاد خود را به اين مهم از دست مي‌دهند.

وی افزود: اینکه دائما از صبح تا شب، از ثواب هجده برابری قرض‌الحسنه و ثواب ده برابری صدقه سخن بگوييم و در عمل هيچ اقدامي براي تقويت منابع قرض‌الحسنه‌اي نکنيم راه به جايي نخواهيم برد يا اينکه مرتبا سيستم بانکي را ربا‌خوار بدانيم ولي در راستاي تقويت بانك‌هاي قرض‌الحسنه‌اي به‌عنوان بانكداري اسلامي حركتي نكنيم نشان مي‌دهد بين حرف تا عمل فاصله است.

مدیر عامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران تصریح کرد: در بحث عدم تعادل جذب و مصرف منابع قرض‌الحسنه نیز مي توان گفت که بانک‌هاي تخصصي قرض‌الحسنه به دليل دامنه محدود فعاليت و خدمات‌شان امكان جذب بسياري از سپرده‌گذاران خصوصا اشخاص حقوقي را ندارند در نتيجه منابع قرض‌الحسنه هر روز محدود و محدود‌تر مي شود.

وی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به شرایط اقتصادي حاکم بر جامعه انتظار از بانک‌هاي قرض‌الحسنه بسيار بالاتر است و حجم درخواست‌هاي تسهيلات قرض‌الحسنه هر روز افزايش مي‌يابد که متاسفانه همخواني بين منابع جذب شده و پرداخت تسهيلات قرض‌الحسنه کمتر و كمتر شده و اين باعث نارضايتي مردم از نظام بانكي و خصوصا بانك‌هاي قرض‌الحسنه‌اي شده است.

اکبری با تاکید براینکه واقعیت اين است که بانك‌هاي قرض‌الحسنه‌اي به مدد انواع طرح‌هاي ابتكاري و تشويق سپرده‌گذاران به استناد جوايز قرض‌الحسنه يا امتياز و اولويت دادن در اخذ تسهيلات قرض‌الحسنه در حال جمع‌آوري منابع قرض‌الحسنه هستند اظهار كرد: به دلايل پيش گفته از جمله زيان‌دهي سپرده‌گذاران با توجه به كاهش قدرت خريد آنها، امروزه لزوم انتقال بخشي از گردش حساب‌هاي اشخاص حقوقي و لااقل برخي از شركت‌هاي دولتي نزد بانك‌هاي قرض‌الحسنه بيش از پيش احساس مي‌شود.

منبع: بانکداری ایرانی
 شماره خبر : 13006      انتشار : 15/3/1398        آرشيو بانک         آرشيو همه اخبار


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

eghtesadkalan.ir

کلیه حقوق تجاری اين سايت برای گروه خبری محفوظ میباشد

استفاده و انتشار مطالب اين سايت با نیت بالا بردن فرهنگ و دانش بشری آزاد میباشد

برنامه نويسی : اصفهان هاست