برگزاری اولین نشست کرسی‌های بررسی‌ راهبردی در حوزه پول و بانک خبرگزاری اقتصاد کلان

  امروز شمسی

  تماس با ما  تماس با ما   طلا و ارز  طلا و ارز   معدن  معدن   صنعت   صنعت    بیمه  بیمه   بانک  بانک   بورس  بورس   اقتصاد اجتماعی  اقتصاد اجتماعی   اقتصاد سیاسی  اقتصاد سیاسی   اقتصاد بین الملل  اقتصاد بین الملل   اقتصاد کلان  اقتصاد کلان   صفحه اصلی  صفحه اصلی  

  خبرهای برگزيده
دستاوردهای انقلاب در زنجیره‌ی گندم، آرد و نان تشریح شد
مهندس بهمن دادمان: کاهش مستمر بودجه عمرانی رویکردی غیر توسعه ­ای
بررسی تخصصی و کارشناسی الزامات صدور خدمات فنی و مهندسی در نکوداشت هفتادسالگی سندیکا
امسال با قدرت تمام در انتخابات ریاست اتاق بازرگانی شرکت می کنم
اولویت بانک توسعه صادرات؛ تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی
رئیس سندیکای شرکت‌های ساختمانی: ساخت مسکن در ایران تخصصی نیست
پیامدهای اقتصادی بریگزیت چیست؟
پاسخ سازمان برنامه و بودجه به گزارش مرکز پژوهش های مجلس
تأمین مالی پروژه های صادرات محور در صندوق ضمانت صادرات ایران
عدم تغییر در ضوابط پرداخت تسهیلات مسکن
تامین نیاز ارزی کشور با ارز صادرات غیرنفتی
پیش بینی بانک‌ جهانی از آینده اقتصاد ایران
قدرالسهم بانک صادرات ایران در ١٢ شرکت بزرگ کشور در سال جاری فروخته شد
دیدار وزیر اقتصاد با مراجع عظام تقلید

  آخرين اخبار
مدیرکل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی: برای برقراری ارتباط موثرتر با جامعه هدف نیازمند یاری هنرمندان هستیم
دقت و حساسیت در قراردادهای بزرگ بیمه ای یک ضرورت است
پایتخت انرژی، مقصد بیست‌ویکمین سفر استانی مدیرعامل بیمه کوثر
صدور بیش از سه میلیون و ششصد هزار فقره بیمه نامه
ارتقاء سطح فنی ودانش کارشناسان شعب شرکت بیمه "ما"
سرمایه اصلی بیمه ایران، نیروی انسانی زبده آن است
تقدیر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام از بانک پارسیان در پشتیبانی مالی برتر طرح‌های اشتغال‌زای برکت
بازدید مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان تهران از روابط عمومی بانک پارسیان
تجلیل از صادر کنندگان نمونه استان البرز با حضور مدیران بانک ایران زمین
بازدید مدیراستانی بانک ایران زمین از کارخانه اختر لبن تبریز
  پربيننده ترين اخبار
برگزاری چالش نوآوری باز در بانک ملی ایران
پیام تسلیت مدیرعامل بانک دی در پی حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان
تسهیلات 53 هزار فقره ای بانک ملی ایران در بخش خوداشتغالی و مشاغل خانگی
پاسخگویی به مشتریان و ذی نفعان در تمامی سطوح بانک در اولویت است
اعلام اسامی برندگان هفته چهارم قرعه کشی جشنواره همراه بانک ایران زمین
بازدید رئیس گروه مالی گردشگری از دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری
سرمایه انسانی شالوده اصلی پیشبرد برنامه ها می باشد
باجه بانک سینا در گرمی اردبیل به بهره برداری رسید
اعطای تسهیلات ارزان با شرایط آسان در بانک آینده
رونمایی از نسخه جدید سامانه آنلاین خدمات سفر و گردشگری "اپرو" در نمایشگاه بین المللی گردشگری
قرعه کشی هشتواره پایانه‌های فروشگاهی بانک گردشگری برگزار شد.
انقلاب اسلامی نقطه عطفی در تاریخ اسلام به شمار می‌رود
طرح جامع مالیاتی، مقاوم‌سازی اقتصاد کشور در مقابل تحریم‌هاست
اهدای تجهیزات بیمارستانی توسط بانک ‌ایران زمین به زلزله‌زدگان کرمانشاه
سرمایه گذاری بانک ملی ایران در صنعت آذربایجان شرقی
  اوقات شرعی  ارسال خبر به ما : چاپ

برگزاری اولین نشست کرسی‌های بررسی‌ راهبردی در حوزه پول و بانک

پژوهشکده پولی و بانکی در نظر دارد با برگزاری کرسی‌‌های بررسی‌ راهبردی در حوزه پول و بانک، زمینه اجماع و مفاهمه در سطوح مختلف کارشناسی، تصمیم‌سازی و سیاست‌گذاری اقتصادی در کشور را فراهم آورد هدف از برگزاری این کرسی‌ها، ارتقای تفکر راهبردی و توسعه ظرفیت راهبردی در حوزه‌های تصمیم‌سازی‌ اقتصادی کشور است

  

به گزارش خبرگزاری اقتصاد کلان، اولین نشست از سلسله کرسی‌ بررسی‌های راهبردی در حوزه پول و بانک با تأکید بر«اهمیت و نقش تفکر راهبردی در حل چالش‌های پیش‌روی نظام مالی کشور» با حضور دکتر سید علی حسینی تاش معاون دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، دکتر علی دیواندری رئیس پژوهشکده پولی و بانکی و جمعی از صاحبنظران پولی و بانکی از جمله دکتر پرویز عقیلی کرمانی (مدیرعامل بانک خاورمیانه)، دکتر علی صالح آبادی (مدیرعامل بانک توسعه صادرات)، دکتر تیمور رحمانی (عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران)، دکتر فیاضی (پژوهشگر امنیت ملی)،حسن معتمدی (صاحبنظر پولی و بانکی)، امیرحسین امین آزاد (صاحبنظر پولی و بانکی)، تیرداد احمدی (صاحبنظر مالی)، دکتر مسعود حجاریان (صاحبنظر مالی)، دکتر کامران ندری (مدیرگروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی)، دکتر سپه‌وند (مدیرگروه بانکداری پژوهشکده پولی و بانکی)، دکتر حمید زمان‌زاده (معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی) و دکتر مریم همتی (مدیر پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی) در محل پژوهشکده پولی و بانکی برگزار شد.

 

 در ابتدای این نشست دکتر علی دیواندری بر تلاش پژوهشکده پولی و بانکی به عنوان بازوی تحقیقاتی بانک مرکزی برای فراهم آوردن محفلی مناسب برای تعامل بین سیاستگذاران و متخصصان کشور در حوزه‌های پول و بانک تأکید کرد و افزود: به دلیل پتانسیل‌های موجود و حضور اقتصاددانان جوان در این مؤسسه و همچنین ارتباط تنگاتنگ پژوهشکده با صاحبنظران پولی و بانکی مقرر شده است این مؤسسه تحقیقاتی و مطالعاتی مسئولیت برگزاری کرسی‌‌های مرتبط با حوزه پول و بانک را بر عهده گیرد.

 

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی در بخشی دیگری از سخنان خود به این موضوع اشاره کرد که بخش مالی اقتصاد ایران بانک‌محور است لیکن متأسفانه بعضاً به سبب اتخاد برخی سیاست‏ها و همچنین در اثر ضعف مقررات و اختیارات بازدارنده طی دهه‌های گذشته، سلامت و ثبات صنعت بانکداری کشور و در نتیجه آن رشد سایر بخش‌های اقتصادی با چالش‏هایی مواجه شده است. از این منظر، تردیدی نیست که بررسی چالش‌ها و مشکلات پیش‌روی نظام پولی و بانکی در برنامه کرسی‌های بررسی‌های راهبردی قرار گیرد. پژوهشکده پولی و بانکی امیدوار است بر اساس نظرات کارشناسی و نتایج مستخرج از این کرسی‌ها، بتواند بستری را برای تدوین و پیاده‌سازی اقدامات و سیاست‌های پیشگیرانه و تبادل نظر و تضارب آرا در این حیطه فراهم آورد.

 

در ادامه این نشست، دکتر حسینی تاش معاون دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی عنوان کرد: در سال‌های گذشته برنامه کرسی‌های راهبردی با انگیزه فراهم آوردن زمینه‌های لازم و فعال شدن مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی در حوزه مسایل و مباحث راهبردی مبتلابه کشور طراحی شده است. از این رو، دبیرخانه از مراکز تحقیقاتی برای ایجاد و شکل‌گیری این کرسی‌ها دعوت و درخواست مشارکت نموده است. این کرسی‌ها با هدف ارتقای تفکر راهبردی و به منظور توسعه ظرفیت راهبردی در حوزه‌های تصمیم‌سازی‌های کلان کشور شروع به کار کرده‌اند. در حال حاضر، این کرسی‌ها در 40 حوزه تشکیل شده و فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند. به طوری که، تأثیرات نتایج آنها بر تصمیمات سیاستگذاران در حوزه‌های مرتبط قابل‌مشاهده است.

 

وی افزود: یکی از مسایل عمده در حکمرانی کشور، بی‌توجهی به نقش و اهمیت تفکر راهبردی بوده است. پیامد نبود چنین تفکری این بود که اغلب تصمیمات و سیاست‌ها در زمان وقوع بحران اتخاذ می‌شدند و در اغلب مواقع، سیاست‌ها به صورت پیشگیرانه تدوین و پیاده‌سازی نمی‌شدند؛ به طوری که تجربیات نشان می‌دهد تصمیمات سیاستی از ثبات لازم برخوردار نبودند. لذا با تشکیل این نهادهای تفکر و کاهش شکاف بین تصمیم‌گیران و نخبگان، کرسی‌های بررسی‌های راهبردی شکل گرفت.

 

دکتر حسینی تاش تاکید کرد: تجربه برگزاری این کرسی‌ها در این مدت زمان کوتاه نشان داده است که با مسأله شناسی و آنالیزهای راهبردی از روند متغیرها و وضعیت موجود، می‌توان تحلیل‌های کارشناسی را ارتقاء داده و از تأکید صرف بر تئوری‌ها امتناع کرد. به گونه‌ای‌که، در این کرسی‌ها، صرفاً به مباحث اساسی که نقش تعیین‌کننده‌تری در مسایل راهبردی دارند پرداخته و تفکر راهبردی در حوزه مربوطه ارتقاء یافته و اشاعه داده می‌شود.

 

وی در ادامه اظهار داشت: در سال‌های گذشته توجه راهبردی به مباحث اقتصادی به ویژه بخش پولی و بانکی مغفول مانده است. از این رو، در دوره اخیر، حوزه اقتصادی به عنوان یک پایه اساسی در راهکار ارتقای اقتصادی کشور و حرکت راهبردی مورد توجه قرار گرفته است. بر این اساس، در نظر است با برگزاری کرسی‌های بررسی‌های راهبردی در حوزه پول و بانک، زمینه اجماع و مفاهمه در این حوزه فراهم آید.

 

حسینی تاش در ادامه در خصوص چگونگی استفاده از نظریات مطروحه این نشست‌ها در تصمیمات سیاستی و پیاده‌سازی نتایج این کرسی‌ها بیان کرد: در یک سال اخیر موضوعات بسیاری همچون مباحث مربوط به تروریسم و گروه‌های تروریستی، شبکه‌های اجتماعی، مسایل قومی و منطقه‌ای، سناریو‌های مختلف در خصوص‌ خروج آمریکا از برجام و وضعیت کشورهای خاورمیانه و ... در کرسی‌های مختلف مورد ارزیابی قرار گرفته و نتایج و توصیه‌های سیاستی مستخرج از آن برای سیاستگذاران حوزه مربوطه ارسال شده است.

 

در پایان این کرسی، حاضرین به ایراد نقطه نظرات و پیشنهادات خود پیرامون راهکارهای افزایش کارایی و اثربخشی کرسی‌ها پرداختند. در پایان این نشست دکتر حسینی تاش بر این موضوع تأکید داشت که برگزاری کرسی‌های راهبردی در حوزه پول و بانک ضمن کمک به فهم مشترک از مسائل راهبردی در این حوزه، می‌تواند به رصد تحولات آتی و نوظهور در این بخش پرداخته و هشدارهای راهبردی را به سطوح مختلف سیاستگذاری راهبردی نظام بانکی ارائه کند.

 شماره خبر : 11447      انتشار : 15/8/1397        آرشيو بانک         آرشيو همه اخبار


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

eghtesadkalan.ir

کلیه حقوق تجاری اين سايت برای گروه خبری محفوظ میباشد

استفاده و انتشار مطالب اين سايت با نیت بالا بردن فرهنگ و دانش بشری آزاد میباشد

برنامه نويسی : اصفهان هاست