بررسی مزایای استفاده از وام‌های قرض‌الحسنه براي اشتغال‌زايي خبرگزاری اقتصاد کلان

  امروز شمسی

  تماس با ما  تماس با ما   طلا و ارز  طلا و ارز   معدن  معدن   صنعت   صنعت    بیمه  بیمه   بانک  بانک   بورس  بورس   اقتصاد اجتماعی  اقتصاد اجتماعی   اقتصاد سیاسی  اقتصاد سیاسی   اقتصاد بین الملل  اقتصاد بین الملل   اقتصاد کلان  اقتصاد کلان   صفحه اصلی  صفحه اصلی  

  خبرهای برگزيده
اگزیم‌بانک چگونه رشد صادرات را شدت می‌بخشد؟
تلاش برای افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون از برنامه های جدی این بانک محسوب می‌گردد
برگزاری اولین نشست کرسی‌های بررسی‌ راهبردی در حوزه پول و بانک
پولشویی و راهکارهای مبارزه با آن، درصنعت بیمه
افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات چقدر ضرورت دارد؟
تحریم اقتصادی آمریکا علیه ایران چقدر مشروعیت دارد؟
معامله ۲۸۰ هزار بشکه نفت خام در بورس انرژی
ویژگی های منحصر به فرد بازار سرمایه ایران برای خارجی ها
نمایشگاه ITE با هدف مقابله با تحریم‌ها برگزار می‌شود
4 استان پیشتاز در اخذ تسهیلات خرید مسکن
سند استراتژیک بانک دی تا افق 1400 تدوین شد
بررسی مزایای استفاده از وام‌های قرض‌الحسنه براي اشتغال‌زايي
راهکار آرامش ارزی در تنظیم عرضه و تقاضا
عرضه نفت‌خام در رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران

  آخرين اخبار
ذخایر آرد مازندران مطلوب است
تامین مواد غذایی مورد نیاز دانشگاه ها با حمایت شرکت بازرگانی دولتی ایران
رونمایی از پوستر هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت
درج نماد شرکت سنگ آهن گوهر زمین در سامانه پس از معاملات
افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی شرکت سپرده گذاری مرکزی به تصویب رسید
30 هزار ایرانی در خارج از کشور بیمه تامین اجتماعی هستند
ريسک نقدينگي را کنترل مي کنيم
۸ مدرسه در کرمانشاه توسط همراه اول در حال ساخت است
برنامه افزايش سرمايه بيمه رازي اعلام شد
الحاقیه افزایش قیمت خودرو در بیمه نامه های بدنه
  پربيننده ترين اخبار
نشست تلفنی مدیران بانک رفاه با مشتریان برگزار شد
ريسک نقدينگي را کنترل مي کنيم
برنامه افزايش سرمايه بيمه رازي اعلام شد
انتصابات مدیران سرپرستی بیمه کوثر
پرداخت 277 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه در بانک کارگشایی
اگزیم‌بانک چگونه رشد صادرات را شدت می‌بخشد؟
مدیرعامل بانک ملی ایران: بسیاری از مشکلات توزیع ارز اربعین، خارج از حدود اختیارات ما بود
افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی شرکت سپرده گذاری مرکزی به تصویب رسید
ريسک نقدينگي را کنترل مي کنيم
ارائه خدمات بیمه ای بیمه رازی در شعب برتر بانک آینده
برنامه افزايش سرمايه بيمه رازي اعلام شد
اعلام برندگان دومین جشنواره کارت هدیه بانک دی
بازدید قائم مقام و معاون توسعه بازار شرکت بیمه تجارت نو از شعبه غرب
  اوقات شرعی  ارسال خبر به ما : چاپ

بررسی مزایای استفاده از وام‌های قرض‌الحسنه براي اشتغال‌زايي

اساسی‌ترین مزیت استفاده از وام‌های قرض‌الحسنه کمک به راه‌اندازي طرح‌هاي توانمندسازي اقتصادي، اشتغال‌زايي پايدار براي مردم مناطق کمتر توسعه‌يافته کشوربوده است.

  

به گزارش خبرگزاری اقتصاد کلان، توانمندسازی اقتصادي روستاها و مناطق محروم کشور يکي از راهکارهاي مهم براي رسيدن به اهداف اقتصاد مقاومتي مورد تأكيد رهبر معظم انقلاب است.

 

 حدود یک سوم جمعیت کشور در مناطق روستایی زندگي مي‌کنند که در اغلب مناطق فاقد فعاليت اقتصادي پويا و هدفمند هستند و با در نظر گرفتن ظرفيت‌هاي بالقوه موجود دربخش اقتصاد روستايي و با هدايت و برنامه‌ريزي مناسب مي‌تواند سهم خود را در كل اقتصاد كشور ايفا كند.

 

حرکت در این مسیر باید با تدبیري ويژه و فعاليتي جهادگونه انجام شود تا اين بخش مهم از اقتصاد کشور بار ديگر به گردش درآيد و تأثيرات لازم را براي اجراي اقتصاد مقاومتي و حمايت از توليدات داخلي در کشور داشته باشد.

 

در همین زمینه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران تاکنون با مشارکت در تامین مالي خرد در مناطق کمتر توسعه يافته كشور منجر به شكوفا شدن پتانسيل‌هاي بالقوه و اشتغال زايي براي هزاران نفر شده كه اين مسئله خود به افزايش اميد به زندگي بهتر در مناطق محروم منجر شده و از مهاجرت به حاشيه شهرها و معضلاتي مانند حاشيه نشيني جلوگيري كرده است.

 

*هدف بانک قرض الحسنه مهر ایران برای حمایت از اشتغال‌زایي

 

طرح‌های اشتغالزایی در بانک قرض الحسنه مهر ایران سه طرف دارد. يک طرف بانک قرض‌الحسنه مهر ايران، يک طرف نهاد يا ارگاني كه به تعريف طرح‌هاي اشتغالزا بپردازد و مدل انجام كار را تعريف كند. مانند قراردادي كه اين بانك با بنياد بركت امضا كرد و طرف سوم اين طرح‌هاي اشتغالزايي نيز متقاضيان دريافت وام براي ايجاد شغل هستند.

 

بانک قرض الحسنه مهر ایران پس از آسیب‌شناسی طرح‌های سابق نظام بانکي که براي ايجاد شغل، به صورت مستقيم به مردم وام پرداخت مي‌شد، مدل پرداخت مستقيم وام به متقاضي حذف شده و در مدل مثلثي، طرح‌هاي اشتغالزا بر اساس مزيت تعريف شده‌اند.

 

مدل اجرایی کنونی بانک قرض الحسنه مهر ایران مثلثي بوده و يک ضلع اين مثلث بانک قرض‌الحسنه مهر ايران، ضلع دوم بنيادها و نهادهايي مانند بنياد بركت، بسيج سازندگي، بهزيستي، بنياد مسكن و ... به عنوان متولي ايجاد شغل براي بخش‌هايي از جامعه و ضلع سوم نيز شهروندان متقاضي وام براي راه اندازي يك كسب و كار كوچك هستند.

 

فلسفه شکل گیری این سه ضلع در بانک قرض‌الحسنه مهر ایران بر اين اصل استوار بوده که بانک‌ها در شناخت طرح‌هاي اشتغالزا تخصص ندارد و نمي‌دانند كدام كسب و كارهاي متقاضيان وام طرح‌هاي اشتغالزا سودآوري خواهد داشت.

 

در حقیقت دلیل ورود نهادها و بنیادهایي مانند بنياد برکت يا بسيج سازندگي تخصص آنها در تعريف شغل بوده بر اين اساس اين نهادها معايب و محاسن طرح‌ها را بررسي کرده و افراد تحت پوشش را براي دريافت وام به بانک قرض الحسنه مهر ايران معرفي مي‌کنند.

 

در این فرمول بانک قرض الحسنه مهر ایران به بانک عامل تبدیل و به متقاضیان معرفي شده براي راه‌اندازي کسب و کارهاي كوچك، وام پرداخت مي شود.

 

در حال حاضر در بحث ایجاد اشتغال برای جامعه روستایی از طريق بسيج سازندگي و بنياد برکت و همين طور نهادهاي متولي دولت، هدف گذاري‌هاي مناسبي انجام شده است. در مدلي که اکنون دنبال مي‌کنيم، بانك قرض الحسنه مهر ايران از محل منابع مردمي كه در اختيار دارد، وظيفه تأمين مالي را بر عهده دارد.

 

مزیت دیگری که وام‌های اشتغالزايي بانک قرض الحسنه مهر ايران دارد، اين است که متقاضيان براي دريافت وام اشتغال، نياز ندارند خودشان آورده نقدي داشته باشند.

 

در حقیقت بانک و نهاد معرفی کننده، مثلاً بنیاد برکت در تأمین مالي طرح، مشارکت داشته ولي بيشتر بخش منابع را بانك عهده‌دار بوده و متقاضي وام فقط بايد طرح كسب و كار مد نظر را اجرا كند و اجرايي شدن طرح بايد به نحوي باشد كه بتواند تسهيلات بانك را بعد از سه الي چهار سال، بازپرداخت كند.

 

وام‌های بانک قرض الحسنه مهر ایران برای ایجاد مشاغل کوچک مانند خياطي، آرايشگري، کفاشي، زنبورداري، قاليبافي و ... بوده و اين وام‌ها الزاماً براي ايجاد يك كسب و كار جديد نيست بلكه متقاضي مي‌تواند براي توسعه كسب و كار فعلي خود وام بخواهد چراكه توسعه كسب و كارهاي موجود هم در واقع گامي در جهت اشتغالزايي بوده و حتي مي‌تواند از خاموش شدن چراغ يك كارگاه جلوگيري كند.

 

بررسی آماری نشان می‌دهد در سال ۹۶ تقریباً ۵۵ درصد تسهيلات بانک قرض‌الحسنه مهر ايران براي اشتغالزايي بوده و قسمت عمده آن براي توسعه کسب و کارهاي موجود و همين طور براي تأمين سرمايه در گردش، پرداخت شده است.

 

در کشور، خیرین زیادی وجود دارند که با پرداخت بدهي زندانيان، آنان را آزاد مي‌کنند. اما بعد از آزادسازي اين زندانيان در جامعه رها مي‌شوند و عمدتاً مشکل شغل دارند. جامعه نيز به اين افراد نگاه مثبتي ندارد و به دليل داشتن سوء پيشينه اين افراد به سختي شغل پيدا مي‌كنند و حتي ممكن است مجدداً به بزهكاري مشغول شوند.

 

بانک قرض الحسنه مهر ایران همچنین در راستای عمل به مسئولیت اجتماعي خود تلاش کرده براي اشتغالزايي زندانيان آزاد شده، نيز وام‌هايي تعريف کند.

 

این بانک به همین منظورتفاهنامه‌ای در سال گذشته با سازمان زندان‌ها منعقد کرده و در چارچوب همان مدل مثلث اقدام به پرداخت وام به زندانیان آزاد شده مي‌کند که از سوي سازمان زندان‌ها معرفي مي‌شوند.

منبع:خبرگزاری فارس

 شماره خبر : 11203      انتشار : 21/7/1397        آرشيو بانک         آرشيو همه اخبار


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

eghtesadkalan.ir

کلیه حقوق تجاری اين سايت برای گروه خبری محفوظ میباشد

استفاده و انتشار مطالب اين سايت با نیت بالا بردن فرهنگ و دانش بشری آزاد میباشد

برنامه نويسی : اصفهان هاست