خروج از رکود مسکن با 10 سیاست بانکی خبرگزاری اقتصاد کلان

  امروز شمسی

  تماس با ما  تماس با ما   طلا و ارز  طلا و ارز   معدن  معدن   صنعت   صنعت    بیمه  بیمه   بانک  بانک   بورس  بورس   اقتصاد اجتماعی  اقتصاد اجتماعی   اقتصاد سیاسی  اقتصاد سیاسی   اقتصاد بین الملل  اقتصاد بین الملل   اقتصاد کلان  اقتصاد کلان   صفحه اصلی  صفحه اصلی  

  خبرهای برگزيده
خبر تازه سخنگوی دولت درباره تصمیم دولت درباره ارز
مشاغل خودرویی نیاز به تسلیم اظهارنامه مالیاتی ندارند
تلاش اروپا برای رهایی از دیکتاتوری دلار
ثبات باورنکردنی قیمت مسکن اروپا، طی ۱۹ سال
طلای جهانی رکورد ۱۴۰۰ دلار را شکست
اکنون بهترین فرصت برای خروج دولت از اقتصاد است
جشنواره فرهنگی صوتی و تصویری ایمنی ترافیک برگزار می شود
با هدف ازبین بردن شکاف عمیق بین بازار عرضه و تقاضای نیروی کار؛
تراز تجاری مثبت بیانگر موفقیت ایران در مدیریت تحریم ها است
افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان در ضریب ریالی اعمال می شود
۱۰۰۰ کودک در انتظار گرفتن شناسه کاشت حلزون/ تهیه پروتز شنوایی در انحصار ۳ شرکت خصوصی
شرکت‌های دانش بنیان و استارت‌آپ‌ها زیر چتر حمایتی دولت
فروش کتاب های سازمان زیباسازی اینترنتی می شود
توصیه‌های سیاستگذاری به دولت برای اقتصاد 98

  آخرين اخبار
عرضه 51 درصد سهام بانک سپه در شرکت سرمایه‌گذاری امید و گروه تابعه طی هفته آینده
تسهيلات قرض‌الحسنه بانک اقتصادنوين ويژه دارندگان پايانه‌هاي فروش (POS)
برای زندگی همین یک زمین را داریم!
جوایز ویژه چهلمین مرحله قرعه‌کشی حساب‌های پس‌انداز بانک ملی ایران اعلام شد
بانک قرض الحسنه مهر ایران به بانکی خوشنام نزد اذهان عمومی بدل شده است
تدوین مدل کسب کار بانک توسعه تعاون در راستای بانکداری دیجیتال
تحقق ۲۱۶ ریال سود سهام موسسه اعتباری ملل
اهتمام ویژه بانک های خصوصی در حمایت از رونق تولید و صنعت
پیشنهاد افزایش سرمایه بیمه پارسیان به ۵ هزار میلیارد ریال
خبر تازه سخنگوی دولت درباره تصمیم دولت درباره ارز
  پربيننده ترين اخبار
اصلاح نظام بانکی، سهل و ممتنع است؛ شهامت اقدام می‌خواهد
بانک قرض الحسنه مهر ایران، حامی ازدواج جوانان
بانک پارسیان؛ بازوی توسعه معادن کشور
مشاغل خودرویی نیاز به تسلیم اظهارنامه مالیاتی ندارند
تلاش اروپا برای رهایی از دیکتاتوری دلار
بانک ملی ایران با تمام توان برای رونق تولید استان لرستان حرکت می کند
طلای جهانی رکورد ۱۴۰۰ دلار را شکست
پیشنهاد افزایش سرمایه بیمه پارسیان به ۵ هزار میلیارد ریال
خبر تازه سخنگوی دولت درباره تصمیم دولت درباره ارز
پیام دکتر سلیمانی -رییس کل بیمه مرکزی- به مناسبت چهل و هشتمین سالروز تاسیس بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران
اکنون بهترین فرصت برای خروج دولت از اقتصاد است
اهتمام ویژه بانک های خصوصی در حمایت از رونق تولید و صنعت
ثبات باورنکردنی قیمت مسکن اروپا، طی ۱۹ سال
  اوقات شرعی  ارسال خبر به ما : چاپ

رحیمی انارکی در جمع خبرنگاران تشریح کرد
خروج از رکود مسکن با 10 سیاست بانکی

مدیر عامل بانک مسکن خروج بازار مسکن از رکود طی سال جاری را مدیون ۱۰ سیاست بلندمدت به اجرا درآمده در این بانک اعلام کرد.

  

به گزارش خبرگزاری اقتصاد کلان، ابوالقاسم رحیمی انارکی در جمع خبرنگاران با تشریح عملکرد این بانک در فاصله سال های 92 تا 97 گفت: بانک مسکن با 10 سیاست و اقدام عملیاتی طی 5 سال گذشته توانست بازار مسکن را از رکود سنگین به سمت افزایش عرضه و توانمندشدن خریداران مسکن و در نتیجه رونق این بخش هدایت کند.
مدیر عامل بانک مسکن این اقدامات را شامل افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن، ایجاد امکان استفاده ترکیبی و تجمیعی از تسهیلات، افزایش سقف تسهیلات جعاله، راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم، کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن در بافت فرسوده، جذاب سازی تسهیلات در بافت های ناکارآمد شهری، انتشار اوراق رهنی در قالب بازار رهن ثانویه، تقویت تامین مالی ساخت مسکن با راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان، امکان ایجاد موسسات پس انداز و تسهیلات مسکن منطقه ای و همچنین راه اندازی شرکت تامین سرمایه تخصصی مسکن معرفی کرد.
انارکی در بیان تاثیر مثبت افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن برای خانه اولی ها و تقاضای مصرفی گفت: در فاصله سال های 84 تا 92، سقف تسهیلات خرید مسکن تغییر نکرد و به رغم تورم مسکن در این فاصله زمانی، ارزش ریالی تسهیلات در سطح 20 میلیون تومان ثابت مانده بود اما طی 5 سال گذشته سقف تسهیلات خرید مسکن برای خانه اولی ها از طریق صندوق پس انداز مسکن یکم،‌8 برابر و برای سایر متقاضیان مصرفی 6 برابر شد و به ترتیب به 160 میلیون تومان و 120 میلیون تومان افزایش پیدا کرد. تا پیش از رشد شدید قیمت خانه در شهرها، نسبت ارزش وام به متوسط قیمت آپارتمان در شهرهای کوچک و متوسط (کمتر از 200 هزار نفر جمعیت) حدود 70 درصد و در تهران حدود 40 درصد بوده است.
سیاست استفاده از تسهیلات ترکیبی و تجمیعی نیز سبب شده متقاضیان تسهیلات با 10 فرمول و شکل مختلف بتوانند از تسهیلات خرید و ساخت مسکن به کمک حساب¬های قبلی و سقف¬های جدید تسهیلات، استفاده کنند.
بانک مسکن همچنین موفق شد سقف تسهیلات جعاله مسکن را از 10 میلیون به 20 میلیون تومان افزایش دهد که کمک بزرگی به خریداران مسکن بوده است.
صندوق پس انداز مسکن یکم نیز با توجه به روند رشد استقبال از تسهیلات آن، سیاست موفق دیگری در مسیر خروج از رکود مسکن بوده که توانسته منابع مورد نیز بخش مسکن را با اتکاء به رژیم پس انداز و تجهیز منابع از محل جذب نقدینگی جامعه، تامین کند.
به گزارش هیبنا، مدیر عامل بانک مسکن در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران رسانه های مختلف گفت: در اردیبهشت امسال نرخ سود صندوق پس انداز مسکن یکم بعد از چند مرحله کاهش، از 9.5 درصد در مناطق شهری به 8 درصد و از 8 درصد در بافت های فرسوده به 6 درصد کاهش پیدا کرد تا دسترسی به این تسهیلات آسان تر شود. همچنین نرخ سود تسهیلات مبتنی بر خرید اوراق در بافت فرسوده نیز از 17.5 درصد به 16 درصد کاهش یافت و طول دوره بازپرداخت تسهیلات نیز در این محدوده از شهرها از 12 سال به 15 سال افزایش پیدا کرد.
مدیر عامل بانک مسکن با اشاره به انتشار 300 میلیارد تومان اوراق رهنی به پشتوانه تسهیلات خرید مسکن در سال 95، برنامه انتشار 3000 میلیارد تومان اوراق دیگر را منوط به تنظیم نرخ سود تعریف شده برای اوراق با سطح سود فعلی در بازار سرمایه عنوان کرد. انارکی تاسیس و شروع به کار شرکت تامین سرمایه تخصصی مسکن را در تجهیز منابع از محل بازار سرمایه برای رونق بخش مسکن موثر عنوان کرد.
مدیر عامل بانک مسکن در ادامه گفت: بازار مسکن در سال 96 بواسطه این سیاست ها از رکود سنگین خارج شد. در سال جاری، سیاست های اعتباری بانک مسکن مبتنی بر تقویت توام طرف های عرضه و تقاضای مسکن است و در عین حال بسته های خاص سیاستی برای بانکداری خرد، بانکداری شرکتی، بانکداری سرمایه گذاری و بانکداری توسعه ای در نظر گرفته شده و در حال اجرا است.
رحیمی انارکی توجه به نوسازی بافت های فرسوده، توجه به تامین مسکن اقشار متوسط رو به پایین و همچنین حمایت از صنعتی سازی و سازنده های حرفه ای و محدودیت و ممنوعیت پرداخت تسهیلات ساخت مسکن به پروژه های لوکس و متراژ بزرگ را از جمله محورهای سیاست های اعتباری سال 97 در بانک مسکن برشمرد. بانک مسکن طی 5 ماه اول امسال به 4 هزار و 700 واحد مسکونی در محدوده بافت های فرسوده، بیش از 300 میلیارد تومان تسهیلات نوسازی پرداخت کرده است که به لحاظ تعداد رشد 45 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.
مدیر عامل بانک مسکن در ادامه تاکید کرد: در 5 ماه اول امسال، بانک مسکن عملکرد مطلوبی در تجهیز منابع داشته و موفق شد 11 هزار میلیارد تومان از محل افزایش سپرده¬های جذب شده و وصول مطالبات، منابع برای پرداخت تسهیلات مسکن تجهیز کند. این اتفاق مثبت در شرایطی رقم خورد که بانک مسکن هرگز وارد بازی رقابت ناسالم برخی بانک ها در پرداخت نرخ سود بیش از سقف مصوب شورای پول و اعتبار نشد. با این حال، قیمت تمام شده تجهیز منابع در بانک مسکن از 18.2 درصد در اسفند سال گذشته به 17.9 درصد رسیده و حدود 0.3 واحد درصد کاهش پیدا کرده است.
مدیر عامل بانک مسکن در تشریح دستاوردهای مقرراتی و ضابطه ای بانک طی سال های اخیر نیز گفت: کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس انداز مسکن که باعث کاهش حدود 100 هزار تومانی مبلغ تسهیلات شد و همچنین افزایش دو برابری سقف تسهیلات مسکن جوانان در کنار افزایش تسهیلات نوسازی مسکن روستایی از دیگر اقدامات کلیدی و اثر بخش بانک تخصصی مسکن در دولت های یازدهم و دوازدهم است.

 شماره خبر : 10707      انتشار : 13/6/1397        آرشيو بانک         آرشيو همه اخبار


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

eghtesadkalan.ir

کلیه حقوق تجاری اين سايت برای گروه خبری محفوظ میباشد

استفاده و انتشار مطالب اين سايت با نیت بالا بردن فرهنگ و دانش بشری آزاد میباشد

برنامه نويسی : اصفهان هاست