تجارت الکترونیک و قانون انسداد؛ راهکارهای مقابله با تحریم خبرگزاری اقتصاد کلان

  امروز شمسی

  تماس با ما  تماس با ما   طلا و ارز  طلا و ارز   معدن  معدن   صنعت   صنعت    بیمه  بیمه   بانک  بانک   بورس  بورس   اقتصاد اجتماعی  اقتصاد اجتماعی   اقتصاد سیاسی  اقتصاد سیاسی   اقتصاد بین الملل  اقتصاد بین الملل   اقتصاد کلان  اقتصاد کلان   صفحه اصلی  صفحه اصلی  

  خبرهای برگزيده
انجام نخستین معامله با اینستکس هفته آینده
مقصد خانه‌اولی‌ها در بازار مسکن کجاست؟
طلا یا بیت کوین؟ کدام برای سرمایه‌گذاری مناسب‌تر است؟
توسعه خدمات غیرحضوری با جدیت بیشتری پیگیری می‌شود
خبر تازه سخنگوی دولت درباره تصمیم دولت درباره ارز
مشاغل خودرویی نیاز به تسلیم اظهارنامه مالیاتی ندارند
تلاش اروپا برای رهایی از دیکتاتوری دلار
ثبات باورنکردنی قیمت مسکن اروپا، طی ۱۹ سال
طلای جهانی رکورد ۱۴۰۰ دلار را شکست
اکنون بهترین فرصت برای خروج دولت از اقتصاد است
جشنواره فرهنگی صوتی و تصویری ایمنی ترافیک برگزار می شود
با هدف ازبین بردن شکاف عمیق بین بازار عرضه و تقاضای نیروی کار؛
تراز تجاری مثبت بیانگر موفقیت ایران در مدیریت تحریم ها است
افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان در ضریب ریالی اعمال می شود

  آخرين اخبار
برگزاری همایش بررسی عملکرد سه ماهه شعب مستقل بانک ملی ایران
راهیابی تیم ملی هندبال ساحلی به مسابقات جهانی با حضور کارمند بانک ملی ایران
امضاء تفاهم نامه همکاری بیمارستان میلاد و بانک رفاه کارگران
انجام نخستین معامله با اینستکس هفته آینده
مقصد خانه‌اولی‌ها در بازار مسکن کجاست؟
طلا یا بیت کوین؟ کدام برای سرمایه‌گذاری مناسب‌تر است؟
توسعه خدمات غیرحضوری با جدیت بیشتری پیگیری می‌شود
سرمایه اصلی بانک ایران زمین؛ نیروی انسانی جوان، خلاق و مبتکر است
بازدید اعضای هیات مدیره بانک ملی ایران از کارخانه تولیدی کابل سینا
شهدا مشعل دار پیروزی و استقلال ملت هستند
  پربيننده ترين اخبار
  اوقات شرعی  ارسال خبر به ما : چاپ

کارشناسان اقتصادی با بررسی آثار تحریم های آمریکا اعلام کردند
تجارت الکترونیک و قانون انسداد؛ راهکارهای مقابله با تحریم

شماری از کارشناسان و اقتصاددانان امروز در همایشی با بررسی آثار احتمالی تحریم های آمریکا، راهکارهایی مانند استفاده از تجارت الکترونیک، ارزهای دیجیتال و قانون انسداد را در گذر از این شرایط موثر دانستند.

  

به گزارش خبرگزاری اقتصاد کلان، در چهار دهه گذشته آمریکا بارها تحریم های اقتصادی را علیه کشور ما اعمال کرد.
در پی آغاز اجرای توافق برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) از دی ماه 1394 بسیاری از تحریم های هسته ای یکجانبه و چندجانبه علیه ایران لغو و ارتباط ها با شرکت های خارجی از سر گرفته شد.
با این همه، «دونالد ترامپ» که از بهمن سال 1395 به عنوان رییس جمهوری آمریکا بر سر کار آمده است، شامگاه هجدهم اردیبهشت ماه امسال خروج از توافق بین المللی برجام را اعلام و دستور بازگشت تحریم ها را در دوره 90 و 180 روزه صادر کرد.
موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی با حمایت سازمان توسعه و تجارت امروز (چهارشنبه) همایشی با عنوان «بررسی ابعاد حقوقی و تجاری دور جدید تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران» را در مرکز نمایشگاه های بین المللی ایران برگزار کرد.
حقوقدانان و اقتصاددانان حاضر در این همایش به بررسی آثار احتمالی تحریم ها، برنامه ریزی برای کنترل و مقابله با چالش ها و شیوه مدیریت آنها پرداختند.

**
تجارت الکترونیک و استفاده از ارزهای دیجیتال؛ راه های مقابله با تحریم
رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی در این همایش گفت: بررسی ابعاد حقوقی و تجاری دور جدید تحریم های یکجانبه آمریکا از نیازهای اساسی اقتصاد کشور است.
«
مرجان فقیه نصیری» بکارگیری ابزارهای الکترونیکی در کسب و کار را یکی از راه های مقابله با تحریم ها دانست و ادامه داد: براساس آمار جهانی، 53 درصد مردم جهان کاربر اینترنت و 42 درصد آنان کاربر فعال در شبکه های اجتماعی به شمار می روند. کاربران موبایل 68 درصد و کاربران فعال شبکه های اجتماعی موبایل نیز 39 درصد است.
وی اضافه کرد: در ایران شمار کاربران اینترنت 69 درصد، کاربران فعال در شبکه های اجتماعی 49 درصد، کاربران موبایل 154 درصد و کاربران فعال شبکه های اجتماعی موبایل 49 درصد است.
به گفته وی، در سال 2017 میلادی چین، هند و برزیل به ترتیب با 63.8، 31.5، 19.1 درصد مقام اول تا سوم جهان را در رشد تجارت الکترونیک داشتند و روسیه، کانادا، انگلیس و آمریکا در رده های بعدی قرار گرفتند.
رییس موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی گفت: پارسال (2017) تجارت الکترونیکی خرده فروشی در دنیا 2 برابر شد و این تجارت در سال 1396 در ایران 37 درصد رشد کرد.
به گفته وی، آمریکا تحریم های اقتصادی و مالی، فناوری، سیاسی و دیپلماتیک و نظامی را علیه ایران اعمال کرد که تحریم های مالی کمتر بر کالاها و اجناس تجاری و بیشتر بر نحوه انجام تجارت تمرکز می کند.
«
هدف آنها این است که فعالیت اقتصادی ایران را سخت، پیچیده و پرهزینه کنند که استفاده از تجارت الکترونیک، بکارگیری ارزهای رمزپایه (دیجیتال) و معاملات پایاپای (تهاتری) یکی از راه های مقابله با این شرایط است».
فقیه نصیری توضیح داد: رمزارزها واسطه گری را حذف، هزینه مبادله را کاهش و امکان مسدود شدن منابع را محدود می کنند.
وی گفت: یکی از ابزارهای مالی آمریکا، حمله به تجارت دلار است.

**
قانون انسداد یکی از راهکارهای مقابله با تحریم آمریکا
«
جواد حق شناس» کارشناس ارشد دپارتمان حقوق قراردادهای نفت و گاز، در این همایش گفت: تحریم واقعیتی است که باید آن را بشناسیم و سعی کنیم در برابر هجوم نامشروع دفاع مشروع داشته باشیم و راه حل قانونی ارائه کنیم.
وی افزود: هدف اصلی تحریم های آمریکا نفت و انرژی است و آمریکا سعی می کند جلو سرمایه گذاری در حوزه نفت و انرژی را بگیرد.
این کارشناس حقوقی ادامه داد: جلوگیری از فروش بنزین و دستیابی بخش پتروشیمی به کالا و خدمات و مشکل سازی برای صنعت حمل و نقل نفت ایران از دیگر هدف های تحریمی آمریکاست.
حق شناس بهترین راه حل مقابله با تحریم ها را قانون انسداد اعلام کرد و گفت: این قانون از شرکت های اروپایی در مقابل تحریم ها حمایت می کند و باید سعی کنیم از این قانون نهایت استفاده را ببریم.
وی تاکید کرد قانون انسداد به عزم سیاسی کشورهای اروپایی نیاز دارد و باید برخی مواد آن به روز شود.
به گزارش ایرنا، قانون انسداد، پیروی شرکت های اتحادیه اروپا را از تحریم های فرامرزی آمریکا ممنوع و شرکت ها را مجاز می کند زیان های ناشی از این تحریم ها را از عامل آن دریافت کنند. بر اساس این قانون، آرای ناشی از داوری های خارج از اتحادیه اروپا که بر اساس تحریم های آمریکا صادر شده باشند، لغو می شود.
بیست و هشتم اردیبهشت ماه کمیسیون اروپا در بیانیه ای اعلام کرد برای محافظت از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های آمریکا که قرار است در ماه های آینده علیه ایران برقرار شود، اجرای قانون انسداد را آغاز می کند.

**
اختیار طرف های بین المللی در لغو قراردادها به سبب تحریم
«
غلام نبی چکاب» عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی (ره)، نیز در این همایش گفت: تامین مالی بین المللی برای گذر از رکود اقتصادی یا مقابله با آن است.
وی یادآوری کرد: در برنامه ششم توسعه سهم تامین مالی بین المللی خارجی برای رشد هشت درصدی اقتصاد 25.3 درصد است که در سه سال گذشته 45 میلیارد دلار تامین مالی خارجی (فاینانس) امضا شد.
این متخصص حقوق تجارت درباره تاثیر تحریم ها بر قراردادهای بین المللی گفت: طرف های قرارداد با ایران از این تحریم ها مصون نیستند و طرف های قرارداد می توانند در صورت اجرای تحریم ها، قراردادها را فسخ کنند و در مقابل وام گیرنده نیز آثار ناشی از این تحریم ها را بیان کند.
چکاب به بانک مرکزی توصیه کرد با طرف های قرارداد مذاکره و درباره سرنوشت امور، تعیین تکلیف کند.
وی قانون انسداد را یکی از راه های مقابله با تحریم آمریکا بیان کرد و گفت: اگر می خواهیم با تحریم های آمریکا مقابله کنیم باید از همه فرصت ها استفاده کنیم و یکی از این فرصت ها قانون انسداد است که اتحادیه اروپا آن را در مقابل سلطه آمریکا بر دنیا تدوین کرد.
این وکیل و داور دعاوی بین المللی گفت: در برابر تحریم های آمریکا باید جدی باشیم و جدی برخورد کنیم. این تحریم ها راهکار قانونی دارد که با استفاده از این راهکارها می توانیم به سلامت از موانع عبور کنیم.
به گزارش ایرنا، همایش «بررسی ابعاد حقوقی و تجاری دور جدید تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران» امروز (چهارشنبه) از سوی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی با حمایت سازمان توسعه و تجارت با حضور کارشناسان و اقتصاددانان برگزار شد.

 شماره خبر : 10248      انتشار : 27/4/1397        آرشيو اقتصاد کلان         آرشيو همه اخبار


   نظرات کاربران :

نام و نام خانوادگی : *  
نظرات : *

(حداکثر 900 کارکتر)

 
کارکتر تايپ شده :  
   

eghtesadkalan.ir

کلیه حقوق تجاری اين سايت برای گروه خبری محفوظ میباشد

استفاده و انتشار مطالب اين سايت با نیت بالا بردن فرهنگ و دانش بشری آزاد میباشد

برنامه نويسی : اصفهان هاست